من هستم اما بدون شناسنامه!

نخستین همایش از سلسله همایش‌های کودکان بی‌شناسنامه به همت انجمن امداد – دانشجویی مردمی ایما در تالار شریعتی دانشگاه اصفهان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، معین مرادی، عضو انجمن امداد دانشجویی مردمی ایما در این همایش با اشاره به کودکان بدون شناسنامه منطقه حصه اصفهان اظهار کرد: کودکانی که به هر دلیلی و طبق قوانین هر کشوری از داشتن اوراق شناسایی (پاسپورت، کارت ملی، شناسنامه و …) محروم مانده‌اند کودکان بی شناسنامه عنوان می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه اوراق شناسایی، اوراقی است که افراد برای تحصیل در مدرسه، بیمه، استخدام، شمرده شدن و … نیاز دارند، افزود: در اصفهان افرادی هستند که نه تولدشان و نه مرگشان در جایی ثبت نمی‌شود.

مرادی شناسایی این افراد و مشکلات آنان در سطح جامعه را وظیفه‌ای همگانی خواند و گفت: این افراد حتی حق داشتن حساب بانکی و یا رای دادن نیز ندارند.

این عضو فعال انجمن ایما با اشاره به دلایل بی شناسنامه ماندن برخی کودکان خاطرنشان کرد: در برخی موارد پدر و مادر خود فاقد شناسنامه هستند و یا اینکه پدر و مادر شناسنامه دارند اما بنا به دلایلی از گرفتن شناسنامه سرباز زده‌اند که می‌تواند ناشی از غفلت، بی‌توجهی و بزهکاری خانواده‌ها باشد.

مرادی ادامه داد: متاسفانه هستند دخترانی مانند “نگین” ۱۳ ساله که به دلیل بی‌توجهی و بزهکاری پدر و مادر مجبور به مواد فروشی می‌شود و این مورد کودکان بی شناسنامه در مناطقی مانند حصه وجود دارند که به جای تحصیل در مدرسه و دغدغه بازی به خلاف رو آورده‌اند.

وی هدف از کار داوطلبانه را لمس مشکلات و معضلات جامعه و نزدیک شدن به آن‌ها دانست و افزود: بسیاری از کودکان در مناطق فقیرنشین معتاد به دنیا می آیند. اینها مواردی هستند که برای کنترل و کاهش نیاز به عزمی همگانی دارند.

مرادی از دیگر عوامل بی شناسنامه ماندن کودکان را مشخص نبودن پدر و مادر کودکان و سپرده شدن آن‌ها به دست دیگران عنوان کرد و افزود: برخی از این کودکان به دلیل ازدواج مادر با اتباع بیگانه از گرفتن شناسنامه محروم مانده‌اند، در صورتی که پدر آن‌ها را رها کرده و سند ازدواجی نیز وجود ندارد.

وی با اشاره به وجود مجازات‌های سخت و روند اداری پیچیده به عنوان عامل بی شناسنامه ماندن کودکان افزود: در برخی شهرها نیز کودکان در خانه به دنیا می‌آیند و به دلیل عدم آگاهی، پدر و مادر نسبت به شناسنامه دار کردن فرزندشان اقدام نمی‌کنند.

مرادی گفت: موارد متعددی وجود دارد که سمن‌ها افراد را برای کار آماده کرده‌اند اما فرد برای کار اقدام نکرده و با پرس و جو متوجه شده‌ایم که با کمک‌های خیریه‌ها فرد انگیزه کار کردن را از دست داده است!

وی با اشاره به تفاوت میانNGOها و خیریه‌ها گفت: هدف NGO “ایما” آگاه سازی و ریشه‌ای حل کردن مشکلات است، چه بسا اگر ببینیم خانواده‌ها نیاز به مواد غذایی و یا دارو دارند برایشان تهیه می کنیم.

مرادی با بیان اینکه برای تمامی کودکان به دنیا آمده حق داشتن هویت دارند، ادامه داد: در نظر گرفتن نهادی برای پرداختن به کودکان بدون شناسنامه با حداقل امکانات و بروکراسی مشخص و وضع قوانین واقع بینانه و روشن، افزایش آگاهی عمومی و استفاده از ابزارهایی مانند صدا و سیما، مساجد و ..، اصلاح برخی قوانین، ایجاد یکسری تسهیلات برای کودکان بی شناسنامه‌ای که تشخیص داده می‌شوند، از راه‌کارهای رفع این مشکل است.

هم‌چنین امیر صالحی، عضو انجمن امداد – دانشجویی مردمی ایما با ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجمن ایما گفت: بی شناسنامه ماندن کودکان ریشه بسیاری مشکلات و آسیب‌های اجتماعی دیگر در جامعه است، چرا که کودک بدون شناسنامه حق تحصیل ندارند. حقی که انجمن ایما برای برخی کودکان بی شناسنامه در خانه امید حصه فراهم آورده است.

صالحی با اشاره به آسیب‌پذیر و آسیب‌زا بودن کودکان بی‌شناسنامه افزود: در صورتی که کودک بی‌شناسنامه‌ای قتلی انجام دهد چطور می‌توان آن را محاکمه کرد؟!

وی گفت: ۳۵ کودک بی‌شناسنامه از سوی ایما شناسایی شده‌اند که متاسفانه تنها فقط پنج مورد برای شناسنامه دار شدن تحت بررسی قرار گرفته‌اند، که همین تعداد نیز درگیر بروکراسی اداری همچنان بدون شناسنامه هستند.

به گزارش ایسنا، انجمن امداد دانشجویی، مردمی ایما، انجمن مستقل و غیرسیاسی با مجوز رسمی از استانداری اصفهان است که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۸ آغاز کرده است.

برای عضویت در خبرنامه حقوقی و دریافت آخرین اطلاعات در اینباکس خود ایمیل تان را در بخش زیر وارد نمایید

پس از ثبت ایمیل می بایست به اینباکس خود مراجعه نموده و بر روی بخش مورد نظر در ایمیل ارسالی کلیک فرمایید تا ثبت نام شما تکمیل شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد