بازخوانی پرونده مردی که حبس حرکت بی جای گاوش را تحمل می‌کند

کشاورز رشتی سه ماهی می‌شود که به دلیل عدم توانایی پرداخت دیه در زندان به سر می‌برد و نکته قابل تامل این است که وی به دلیل حرکت بی جای گاوش حبسی ناخواسته را تحمل می‌کند.

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، در حال حاضر ۷۵۰۰ نفر از هموطنان ما به دلیل ارتکاب جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری در زندان‌های کشور به سر می‌برند، افراد نیازمند و اغلب آبرومندی که ناخواسته به دلیل یک حادثه ناخواسته یا وقوع حادثه‌ای ناگهانی در موضوعات روزمره‌ای همچون بحث تصادفات رانندگی، حوادث کارگاهی، صدور چک‌های بلامحل (غیرکلاهبرداری) یا قبول مهریه‌های پرداخت نشدنی (والبته معقول) راهی زندان شده و به دلیل عجز در پرداخت بدهی یا دیه با حسرت حضور در جمع خانواده‌هایشان، بدون پشتوانه مالی و بدون پشتیبان معنوی عمر گرانسنگ خود را در پشت میله‌های سرد زندان سپری کنند.

آنچه در این گزارش می‌خوانید ماجرای پرونده‌ای است که شاید بازخوانی آن برای شما نیز قابل تامل باشد، این مددجو تنها نمونه‌ای از زندانیان نیازمند مورد حمایت ستادهای دیه سراسر کشور است که چشم به راه کمک‌های انسان‌دوستانه شما خیرین عزیز ایران اسلامی است.

به همین جهت برای حفظ کرامت و شأن این عزیزان از ذکر کامل نام و مشخصات آنها خودداری می‌شود ؛

* نام مددجو: الف- ح * شغل: کشاورز
* نوع محکومیت: قتل غیرعمدی(در اثر بی احتیاطی در نگهداری احشام)
* شرح وضعیت: مددجوی نام برده که ساکن یکی از روستاهای شمال کشورمان است بی‌سواد و کشاورز می‌باشد.

**شرح حادثه

وی که در یکی از روزهای زمستان سال گذشته در حال بازگشت از زمین زراعی بوده در در کنار جاده با دو رأس گاوی که داشته در حال حرکت بوده که یکی از گاوها هنگامی که صدای موتوری که زن و شوهری در ترک آن سوار بودند را می‌شنود به داخل جاده منحرف شده و با این موتور سیکلت برخورد می‌کند.

در ادامه همان موقع مرد موتورسوار(راکب متوفی موتور) جان خود را از دست داده و همسرش نیز که به عنوان همراه با او سوار بر موتور بوده آسیب جدی می‌بیند.

طبق استعلامات به دست آمده هرچند علت فوت تنها به این برخورد مربوط نمی شود و علت ‌اصلی، پرت شدن متوفی و برخورد آن با یک دستگاه خودروی پرایدی اعلام می‌شود که در همان لحظه در مسیر مخالف این موتور سوار در حرکت بوده، اما طبق احکام صادره مسبب اصلی این حادثه تلخ حرکت ناگهانی گاو به سمت جاده تشخیص داده می‌شود.

در گزارش‌های مکتوب این پرونده آمده است که گاو در زمان تصادف از بین می‌رود و در نهایت صاحب گاو (مددجوی نیازمند) با عنوان قتل غیرعمد ناشی از بی احتیاطی در نگهداری احشام، به پرداخت دیه کامل به مبلغ ۱۵۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان محکوم می‌شود.

وی مدت سه ماه است که به دلیل عدم توانایی در پرداخت دیه در زندان رشت تحمل کیفر می‌کند.

زندانی مذکور دارای ۳ فرزند دختر و یک فرزند پسر می‌باشد که در حال حاضر خانواده او بی سرپناه و بی پشتوانه مالی در انتظار کمک‌های مردمی خیرین خداجوی کشور برای پرداخت دیه هستند.

لازم به ذکر است امرار معاش خانواده این مددجو که صرفا از طریق یک قطعه زمین کشاورزی کوچک تأمین می‌شود.

هم اکنون بخش کمی از مبلغ یادشده از سوی برخی از نیکوکاران تأمین شده ولی تا مبلغ یادشده امید است ما نیز یاری گر این ستاد در آزادی هموطن نیازمند دیگری باشیم.

براساس این خبر به نقل از ستاد دیه کشور؛‌ قابل توجه است افرادی که تمایل دارند در آزادی این مورد خاص کمک‌های نقدی خود را واریز کنند می‌توانند پس از مراجعه به بانک‌ها یا خودپردازها فیش بانکی شان را با ذکر توضیحات کوتاهی مبنی بر معرفی مددجوی نامبرده شده به دورنگار این ستاد به شماره ۸۸۹۱۶۰۱۱-۰۲۱ ارسال نمایند.

گفتنی است؛ ستاد دیه کشور در طول ۲۴ سال گذشته این افتخار را داشته است که با کمک‌های مردم نوع دوست کشورمان و همچنین حمایت‌های مسئولین بیش از ۷۷ هزار نفر از همین زندانیان نیازمند جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری را در سطح کشور از زندان آزاد کرده و به آغوش پرمهر خانواده بازگرداند.

ارمغان این ستاد مردم نهاد که همواره نوید آزادی به خانواده‌های چشم انتظاری بوده در ماه رجب (ماه خدا)، بیش از پیش میزبان قدم‌هایی است که از بی یاوری پژمرده‌اند.

شماره حساب ۷۴/۷۴ جام بانک ملت(شعبه مستقل مرکزی) و حساب ۰۱۵۵۵۵۰۰۰۰۰۰۴ سیبای بانک ملی به شماره کارت ۷۵۰۳ – ۹۹۵۱ – ۹۹۱۱ – ۶۰۳۷ به نام ستاددیه کشور، آماده دریافت کمک‌های نقدی شما نیک اندیشان برای آزادی زندانیان نیازمند مورد حمایت ستاددیه می‌باشد.

برای عضویت در خبرنامه حقوقی و دریافت آخرین اطلاعات در اینباکس خود ایمیل تان را در بخش زیر وارد نمایید

پس از ثبت ایمیل می بایست به اینباکس خود مراجعه نموده و بر روی بخش مورد نظر در ایمیل ارسالی کلیک فرمایید تا ثبت نام شما تکمیل شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد