افزایش سن ازدواج و آسیب هایی که جبران نمی شود

نتایج برخی مطالعات، افزایش سن ازدواج و نیز ازدواج نکردن را از خصایص جدید جامعه کنونی ایران عنوان می کنند؛ خصیصه ای که می تواند آسیب های زیاد و جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

تهران – ایرنا – طبق آمار، میانگین سن ازدواج در سال ۶۵، ۲۱ سال و سال ۷۵، ۲۲ سال و این آمار در سال ۹۰ به حدود ۲۶٫۷ سال میانگین سن ازدواج در مردان و ۲۳٫۴ سال میانگین سن ازدواج در زنان و در سال ۹۲ این آمار در مردان ۲۷٫۸ سال و در زنان ۲۳٫۱ رسیده است.

همچنین براساس اعلام سازمان ثبت احوال کشور، اکنون ۱۱ میلیون و ۲۴۰ هزار نفر (اعم از زن و مرد) در سن ازدواج هستند، یعنی پنج میلیون و ۵۷۰ هزار مرد و پنج میلیون و ۶۷۰ هزار زن در سن ازدواج قرار دارند که هرگز ازدواج نکرده اند.

هرچند که ۸۶ درصد موارد ازدواج مردان در سن ۲۰ تا ۳۴ سالگی و ۸۵ درصد ازدواج زنان در سن ۱۵ تا ۲۹ سالگی صورت می گیرد، اما روز بروز بر میانگین سن ازدواج در کشور افزوده می شود، بطوریکه اکنون ۳۲۰ هزار مرد بالای ۳۵ سال و قبل از ۴۹ سال و ۹۸۰ هزار زن بیش از ۲۹ سال و قبل از ۴۹ سال در کشور ازدواج نکرده اند و ۶۲ هزار مرد و ۹۰ هزار زن نیز به تجرد قطعی(سن بالای ۵۰ سال) رسیده اند.

** تجرد قطعی در کمین جوانان

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور می گوید: در مجموع یک میلیون و ۳۰۰ هزار زن و مرد در معرض خطر تجرد قطعی قرار دارند.

«علی اکبر محزون» می افزاید: همچنین ۶۲ هزار مرد و ۹۰ هزار زن در کشور وجود دارند که تا سن ۵۰ سالگی ازدواج نکرده اند.

«گلایول اردلان» رییس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با اشاره به جمعیت ۱۱ میلیونی جوانان در سن ازدواج کشور به خبرنگار اجتماعی ایرنا می گوید: اگر روند کنونی افزایش میانگین سن ازدواج در دختران و پسران ایرانی همینطور ادامه یابد، عده زیادی از آنان به سن تجرد قطعی خواهند رسید.

** ازدواج در سن بالا و آسیب های ناشی از آن

رییس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت می افزاید: اگر دختران و پسران جوان در سن مناسبی ازدواج نداشته باشند به رفتارهای مخاطره آمیز، گرایش پیدا می کنند.

اردلان ادامه می دهد: یکی دیگر از عوارض افزایش سن ازدواج در جوانان، خطرات دوران بارداری و تولد کودکان بیمار است، بطور مثال سن بالای پدران موجب بدنیا آمدن کودکان مبتلا به «اوتیسم»(نوعی اختلال رشدی) و افزایش سن مادران موجب به دنیا آمدن کودکان مبتلا به «منگولیسم» می شود.

** نگاهی به علل افزایش سن ازدواج در جوانان

مشکلات اقتصادی، بیکاری، تورم، نبود امنیت شغلی (در هر حرفه ای چه آزاد و چه دولتی)، نبود قوانین مناسب تامین اجتماعی و کار، گرانی مسکن و اجاره بها، کم ارزش شدن پول، توقعات غیرواقع بینانه خانواده ها از یکدیگر، مراسم های تجملی و پرهزینه ازدواج، اختلالات روان و هراس از تشکیل خانواده (تعهد مسوولیت پذیری)، تغییر رویکردهای متعدد و متنوع جوانان از سنت به مدرنیته و حتی ناکارآمدی های برخی سازمان های متولی جوانان، همه و همه از عللی است که کارشناسان مربوطه برای بالارفتن سن ازدواج در جامعه ذکر کرده اند.

رییس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت، تمایل به تحصیل در مقاطع عالی دانشگاهی را یکی از دلایل بالارفتن سن ازدواج می داند و تاکید می کند: ازدواج هیچگونه تضادی با تحصیل ندارد.

اردلان اضافه می کند: اگر انتخاب همسر براساس معیارهای درست انجام گیرد، آزادی های اجتماعی در کنار هم قرار خواهد گرفت، بنابراین افراد نباید نگران این مساله باشند که فرصت های خوب تحصیلی را با ازدواج از دست می دهند، بلکه با ازدواج و در کنار یکدیگر می توان فرصت های خوب را ساخت.

** نقش والدین در سوق دادن جوانان به سمت ازدواج

رییس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت می گوید: والدین هنگام ازدواج فرزندانشان، باید از آنان حمایت های مالی، اجتماعی و روانی را داشته باشند زیرا والدین در ازدواج جوانان، یک نقش تسهیل کننده دارند.

اردلان می افزاید: ازدواج، بخش مهمی از زندگی جوانان در کنار دوران مدرسه، دانشگاه و کار است که والدین در تمام این دوران نقش حمایت کننده دارند.

** فواید ازدواج

ازدواج موجب آسایش و آرامش انسان می شود و افراد به زندگی بهتر و بیشتر دلبستگی پیدا می کنند و به امید اینکه همسر و فرزندان در کنار او هستند، خود را تنها نمی داند و همین امر موجب تقویت روحیه امید، تلاش، خلاقیت، سازندگی و سیر به سوی پیشرفت و کمال انسان می شود،

رییس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت با اشاره به فواید ازدواج می گوید: ازدواج از بروز آسیب های اجتماعی در سطح جامعه و همچنین اضطراب و افسردگی در فرد جلوگیری می کند.

اردلان با بیان اینکه ازدواج سالم موجب ارتقای معنوی افراد نیز می شود، می افزاید: منظور از ازدواج سالم، ازدواج با آگاهی و انتخاب براساس معیارهای صحیح همسر گزینی است.

وی با انتقاد از اینکه برخی ازدواج ها رویکرد اقتصادی دارند، خاطرنشان می کند: اینگونه ازدواج برای دو طرف، حاصلی جز دعوا و جر و بحث ندارد.

اردلان تاکید می کند: ازدواج سالم، ازدواجی در اوج تفاهم و نهایت شناخت است.

به هرحال سن ازدواج در کشور به طور نامعقولی و بدون توجه به فرهنگ و دین در حال افزایش است و نباید فراموش کرد که سن ازدواج یکی از شاخصه های مهم برای ارزیابی میزان سلامت و بهداشت جسمی و روانی افراد یک جامعه محسوب می شود.

از: سادات حسینی خواه

برای عضویت در خبرنامه حقوقی و دریافت آخرین اطلاعات در اینباکس خود ایمیل تان را در بخش زیر وارد نمایید

پس از ثبت ایمیل می بایست به اینباکس خود مراجعه نموده و بر روی بخش مورد نظر در ایمیل ارسالی کلیک فرمایید تا ثبت نام شما تکمیل شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد