قانون حفظ حقوق شهروندی مسکوت باقی مانده است

علیزاده‌طباطبایی وکیل دادگستری با اشاره به قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی گفت: این قانون جزو قوانین خاص کشور است که از سوی ضابطین و قوه قضاییه در جامعه اجرا نشد.

سیدمحمود علیزاده‌طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: در ابتدا بخشنامه‌ای از سوی رییس وقت قوه قضاییه در مورد حفظ حقوق شهروندی صادر و سپس در مجلس ششم به قانون تبدیل شد.

وی با اشاره به این که این که بیش از ۱۰ سال از زمان تصویب قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی می‌گذرد، ادامه داد: در طول این ۱۰ سال، قانون مذکور اجرا نشده و مسکوت باقی مانده است.

این حقوقدان با اشاره به بند ۱۵ ماده واحده قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی، تصریح کرد: طبق این بند از قانون مذکور، باید هیاتی به منظور نظارت بر دادگستری‌ها تشکیل شود و در صورت مشاهده تخلفات، گزارشاتی را به قوه قضاییه ارایه دهد. در حال حاضر از سوی رییس دادگستری تهران این هیات در دادگستری‌ها تشکیل و از قضات وارسته و باتجربه در این هیات استفاده شده است، ولی متاسفانه عملکرد این هیات تاکنون مطلوب نبوده است.

علیزاده‌طباطبایی با بیان این که قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی در جامعه اجرا نمی‌شود، خاطرنشان کرد: از آنجا که همه باید معتقد به اجرای قانون باشیم، ضابطین قضایی باید خود را مجری قانون بدانند نه مجری مصلحت‌هایی که خود تشخیص می‌دهند. به عنوان مثال همانگونه که بازپرس و قاضی بی‌طرف هستند و دلایل را برای اثبات متهمان جمع‌آوری می‌کنند باید تلاش کنند که دلایل را برای رفع اتهام و بی‌گناهی متهمان نیز جمع‌آوری کنند؛ زیرا اصل بر برائت است.

این وکیل دادگستری با اشاره به ماده ۱۲۸ قانون آیین دادرسی کیفری یادآور شد: طبق این ماده در پرونده‌های امنیتی و مواردی که بازپرس تشخیص دهد، از حضور وکیل جلوگیری می‌شود. از آنجا که متهم به هیچ یک از ابزارهای قانونی دسترسی ندارد اگر دسترسی از حضور وکیل برای متهم گرفته شود، یعنی دسترسی به حقوق را از او گرفته‌اند. براین اساس پس از تصویب ماده ۱۲۸ قانون آیین دادرسی کیفری، قانون حفظ حقوق شهروندی تصویب شد و صراحتا در این قانون آمده که در مراحل رسیدگی و تحقیقات اعم از دادسرا و دادگاه، وکیل می‌تواند حضور داشته باشد در صورتی که این بند از قانون در جامعه اجرا نمی‌شود.

برای عضویت در خبرنامه حقوقی و دریافت آخرین اطلاعات در اینباکس خود ایمیل تان را در بخش زیر وارد نمایید

پس از ثبت ایمیل می بایست به اینباکس خود مراجعه نموده و بر روی بخش مورد نظر در ایمیل ارسالی کلیک فرمایید تا ثبت نام شما تکمیل شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد