قاضی عادل در قیامت چه آرزویی می‌کند؟

شرایط قضاوت در جامعه اسلامی، به گونه‌ای وضع شده است که جان، مال و ناموس مردم به دست افراد ناشایست نیفتد و حقوق فرد و جامعه فدای غرض ورزی‌ها و خواسته‌های شخصی یا گروه‌های سودجو و منحرف نشود.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منصب قضاوت در اسلام از خطیرترین مسئولیت‌ها شناخته شده است و باید گفت که در شریعت نبوی قبول منصب و مسئولیتی که در خور انسان نیست از بزرگترین گناهان شمرده شده است، بنابراین بایستی در پذیرش چنین مسوولیت سنگین و خطیری خیلی تدبیر کرد.

پیامبر خدا(ص) فرمودند: “هیچ قاضی‏‌ای از قاضیان مسلمان نیست، مگر این که دو فرشته با اویند و تا زمانی که خواهان حقیقت باشد، او را به سوی آن راهنمایی می‏‌کنند. امّا هر گاه در پی حقیقت نبود و عمدا ستم و حقّ کشی کرد، آن دو فرشته از او بیزاری می‏‌جویند و وی را به خودش وامی‏‌گذارند۱”.

امام علی(ع) نیز در این خصوص چنین می‌فرمایند که: “دست رحمت خدا، بر فراز سر قاضی در حرکت است. پس هر گاه ستم و حقّ کشی کند، خداوند او را به خودش وا می‏‌گذارد۲″.

پیامبر خدا(ص) همچنین در حدیثی می‌فرمایند: ” در روز قیامت قاضی دادگر را می‏‌آورند و چنان حساب سختی از او کشیده می‏‌شود، که آرزو می‏‌کند کاش هرگز حتّی درباره یک خرما میان دو نفر داوری نکرده بود۳″.

منابع روایات:

۱- کنزالعمّال: ۱۴۹۹۳ منتخب میزان الحکمه: ۴۷۲

۲- الکافی: ۷ / ۴۱۰ / ۱ منتخب میزان‌الحکمه: ۴۷۲

۳- کنزالعمّال: ۱۴۹۸۸ منتخب میزان الحکمه: ۴۷۲

برای عضویت در خبرنامه حقوقی و دریافت آخرین اطلاعات در اینباکس خود ایمیل تان را در بخش زیر وارد نمایید

پس از ثبت ایمیل می بایست به اینباکس خود مراجعه نموده و بر روی بخش مورد نظر در ایمیل ارسالی کلیک فرمایید تا ثبت نام شما تکمیل شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد