مقررات جلوگیری از واردات اسباب‌بازی‌های آلوده ناکارآمد بوده است؛-اسباب‌بازی‌های غیراستاندارد؛ تهدید سلامت کودکان

قاچاق، برای کشور پیامدهای مختلفی دارد. اقتصاد، کار و تولید بیشترین آسیب را از این جرم می‌بینند. اما پیامدهای منفی این جرم به اقتصاد خلاصه نمی‌شود؛ بلکه حوزه سلامت هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

نمونه آن، معضل اسباب‌بازی‌های آلوده در کشور است. ورود و عرضه این اسباب‌بازی‌ها، نتیجه اجرا نشدن قوانین مربوط به استاندارد، گمرک و نظارت بر کیفیت کالا است. سازمان‌های گمرک و استاندارد و وزارت بهداشت و درمان در این حوزه مسئولیت مستقیم دارند. اما وجود اسباب‌بازی‌های آلوده در بازار و در دسترس کودکان و نوجوانان نشان از آن دارد که نه مسئولان به وظایف خود عمل کرده‌اند و نه قوانین، جامه عمل به خود گرفته است. جالب این است که در اویل دهه هشتاد، مقررات جامعی برای تدوین استانداردهای اسباب‌بازی در کشور تدوین شد که البته نتوانسته است جلوی حضور اسباب‌بازی‌های غیراستاندارد در کشور را بگیرد.

وجود اسباب‌بازی‌های مسموم و پایین‌تر از حد استاندارد در بازار کشور، خبری است که هر از چندگاهی در خبرگزاری‌ها مطرح می‌شود اما متاسفانه جدی گرفته نمی‌شود. این مشکل، در خصوص اسبا‌ب‌بازی‌هایی که به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند، اهمیت بیشتری دارد. سازمان ملی استاندارد ایران اعلام کرد که اسباب‌بازی‌های وارداتی از لحاظ رعایت الزام‌های فیزیکی، مکانیکی و حدمجاز استفاده از عناصر سنگین در آنها، در آزمایشگاه‌های ایمنی این سازمان بررسی می‌شوند، بدین ترتیب، اسباب‌بازی‌هایی که از کانال‌های غیررسمی وارد کشور می‌شوند، می‌توانند خطرات جدی برای سلامتی کودکان باشند. بنابراین استاندارد نبودن اسباب‌بازی‌ها و مشکلات فرهنگی مربوط به آنها، از دغدغه‌های مربوط به اسبا‌ب‌بازی‌های موجود در بازار است.

کودکان اولین قربانی تولیدات فرهنگی غربی
هر روز بر تعداد لوح‌های فشرده غیرمجاز که هدفی جز تسخیر ذهن کودکان‌مان ندارند، افزوده می‌شود. لاله افتخاری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هشتم با اشاره به این اتفاق ناخوشایند، به خانه ملت می‌گوید: علاوه بر آن‌ که خانواده‌ها باید مراقب این تهاجم فرهنگی باشند، مراکز فرهنگی کشور هم باید با تولیدات مناسب خود، به مقابله با این تولیدات ضدفرهنگی بپردازند.وی عادی جلوه دادن روابط دخترو پسر قبل از ازدواج، و ایجاد آمادگی ذهنی تفکر شیطان پرستی را از دیگر اهداف این فیلم‌های غیر مجاز و اسباب‌بازی‌‌های غیر استاندارد دانسته و ادامه می‌دهد: این فیلم‌ها و اسباب‌بازی‌های غیر استاندارد اثرات مخربی را بر ذهن جوانان و نوجوانان ما می‌گذارد. ما بایداز ذهن آماده، مهیا و البته آسیب‌پذیر کودکانمان مراقبت کنیم.نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که این تولیدات ضد فرهنگی پیامدهای بی‌شماری برای آینده کشور دارد، عنوان می‌کند: لوح‌های فشرده غربی در پی ترویج خانواده‌های بی‌سر و سامان، لجام‌گسیخته و عاری از خصایص اخلاقی مثبت هستند.نماینده تهران خاطرنشان کرد: کودکان و نوجوانان آینده‌های این مرز و بوم هستند و به همین علت مراکز فرهنگی به ویژه فرهنگسراها باید تمامی تلاش خود را به کار گیرند تا با ارایه برنامه‌هایی جذاب و در عین حال آموزنده، توطئه دشمنان این مرز و بوم را خنثی کنند.این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هشتم با بیان این‌که باید در مورد فرهنگ ملی، اطلاعات کافی را به مردم بدهیم، ادامه داد: این امر موجب می‌شود جوانان کشور سراغ جاذبه‌های دروغین تولیدات فرهنگی غربی نروند، چرا که اگر اثرات مخرب آن را بدانند، بهتر از دیگران به مقابله با این تهدیدات خواهند پرداخت.

با واردات غیر استاندارد مخالفیم
با تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجلس، سازمان استاندارد مسئول نظارت بر کیفیت کالاهای وارداتی است. سید محمدعلی موسوی مبارکه عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس هشتم با اشاره به این موضوع می‌گوید: واردات آزاد نداریم و این موضوع که هر کس هر کالایی را که دلش خواست بتواند وارد کند غیرقانونی است.
وی ادامه می‌دهد: این که کالایی وارد شود که مسموم‌کننده باشد، قطعا جریمه دارد. هم کالا از بازار جمع خواهد شد و هم واردکننده کالا جریمه شده و اموال مصادره خواهد شد. موسوی مبارکه با اشاره به اینکه درباره آلوده‌ بودن اسباب‌بازی‌های چینی، سازمان استاندارد باید توضیح دهد، می‌گوید: سازمان استاندارد مسئول پی‌گیری موضوع است. این سازمان به صورت جدی باید بدنبال ممانعت از ورود این‌گونه مواد به کشور باشد. فکر می‌کنم برای دستورالعمل کار در سال خودکفای و عمل به بیانات مقام معظم رهبری این اقدام شایسته باشد.
وی معتقد است که هم سازمان استاندارد و هم گمرکات کشور باید برای برخورد با ورود این اجناس، فعال باشند و در صورت عدم امکان تولید در داخل، اجازه واردات کالای بی‌کیفیت را ندهند. این کار علاوه بر حمایت از تولید ملی به اشتغال‌زایی برای جوانان نیز کمک می‌کند. موسوی خاطرنشان می‌کند: اگراز این کار حمایت شود و سرمایه برای ایجاد اشتغال در کشور فراهم آید؛ تولید ملی افزایش می‌یابد.
وی در آخر می‌گوید: بنابراین با هر نوع وارداتی مخالفیم، مقام معظم رهبری بیان کردند که مواردی که مشابه ایرانی برای آن وجود ندارد در صورتی باید مجوز ورود به کشور بگیرد که از لحاظ استاندارد طبق قانون آزمایش شده باشد و مراحل مختلف استاندارد را پشت‌سر گذاشته باشد. اسباب‌بازی هم چیزی نیست که حتما نیاز به واردات آن در کشور وجود داشته باشد.

کالاها با مجوز بهداشت و گمرک وارد می‌شود
مضراتی که در برخی کالاهای وارداتی مشاهده می‌شود، ضرورت نظارت جدید‌ی‌تر بر کالاهای وارداتی را نشان می‌دهد. زهره الهیان نماینده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دوره هشتم مجلس شورای اسلامی با اشاره به این نکته به حمایت می‌گوید: کالاهای بهداشتی و کالاهای مورد نیاز کودکان با مجوز وزارت بهداشت وارد می‌شود. وی ادامه می‌دهد: خصوصا کالاهایی که برای کودکان وارد می‌شود حتما این مجوز را دارا هستند. نماینده مردم تهران در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی عنوان می‌کند: در خصوص عمل به بیانات مقام معظم رهبری باید گمرکات توجه بیشتری داشته باشند و رسانه‌ها در این زمینه به فرهنگ‌سازی کمک کنند تا خانواده‌ها از مصرف کالاهای خارجی پرهیز کنند. الهیان خاطرنشان می‌کند: کالاهای وارداتی به علت مضراتی که می‌توانند داشته باشند و بیماری‌هایی که ممکن است منتقل کنند، باید مورد آزمایش قرار بگیرند و در صورت بروز مشکل در این زمینه، وزارت بهداشت و گمرک مقصر هستند.

مواد خوراکی در عروسک‌ها به کار می‌رود
تاکید می‌کنم که به صراحت برای واردات، خصوصا واردات اسباب‌بازی و محصولات کودکان، استاندارها باید رعایت شود. سید مهدی صادقی، عضو کمیسیون صنایع و معادن در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی؛ با اشاره به این نکته می‌گوید: علاوه بر رعایت استاندارهای لازم باید از موادی استفاده شود که از لحاظ بهداشتی مشکلی نداشته باشند. مواد پلاستیکی و موادی مانند PBS که در برخی اسباب‌بازی‌های کم‌کیفیت به کار می‌روند، می‌توانند برای بدن مشکل به وجود آورند. برای اسباب‌بازی‌ها باید از موادی استفاده شود که در صورت ورود به دستگاه گوارشی کودک، مشکلی را برای او ایجاد نکند. وی می‌گوید: در رابطه با عروسک مورد استفاده در کودکان، عموما موارد پلاستیکی به کار رفته است. این مواد باید شرایطی داشته باشند که اگر داخل دهان گذاشته شوند، مشکلی برای کودک بوجود نیاورند.
صنعت اسباب‌بازی یکی از سودآورترین و متنوع‌ترین و پرفروش‌ترین و بزرگترین تجارت‌ها در جهان است. این‌طور نیست که کسی به آن‌ها توجه نکند و شرکت‌های تولیداتی آن را نشناسند. صادقی عنوان می‌کند که چین از طریق صادرات اسباب‌بازی وارد عرصه تجارت شد، اساس واردات چین اسباب‌بازی است. در حال حاضر، با کیفیت کم و در هر خانه‌ای با هر درآمدی اسباب‌بازی وجود دارد؛ این یکی از تجارت کامل روشن و مشخص شده در دنیا است. این عضو کمیسیون صنایع و معادن اظهار می‌کند: طبیعی است که در مورد ساخت و صادرات اسباب‌بازی با توجه به متقاضی زیاد، برخی از کشورها رعایت مواد اولیه را نکنند.
وی معتقد است که اسباب‌بازی‌های وارد شده استانداردهایی دارد که حتما باید رعایت شود، اما مشکل وقتی بوجود می‌آید که این محصول از کانال‌های غیررسمی و قاچاق وارد کشور می‌شود، بر این نوع واردات نظارتی وجود ندارد، برای همین، اجناس غیر استاندارد و بیماری‌زا وارد می‌شوند و این محصولات در کنار اسباب‌بازی‌های استاندارد در مغازه‌ها عرضه می‌شوند بدون آنکه ملاکی برای تمایز و تفکیک آنها وجود داشته باشد. صادقی در آخر خاطرنشان می‌کند: موسسه استاندارد و وزارت بهداشت و درمان باید نظارت خود را در این خصوص افزایش دهند.

وارداتی‌های فاقد استاندارد، قاچاق‌ است
نظر به شرایط نابسامان تولیدات اسباب‌بازی کودکان در سطح ملی و واردات بی‌رویه آن و با عنایت به تاثیر مستقیمی که استفاده از اسباب‌بازی غیر استاندارد روی ایمنی و سلامت کودکان دارد، سازمان ملی استاندارد ایران در سال ۱۳۸۰ اقدام به تدوین استانداردهای ملی اسباب‌بازی بر اساس معتبرترین استانداردهای بین‌المللی کرد، متعاقب آن در یکصدمین شورای عالی استاندارد، اجباری بودن این استانداردها در تولید داخلی، واردات و صادرات به تصویب شورای عالی استاندارد رسید.
سازمان ملی استاندارد اعلام کرده که پس از اقدام جدی و به منظور ایجاد بستر مناسب، اجرای استاندارد و نظارت بر کیفیت کالاهای وارداتی و تولید داخل، آزمایشگاه ایمنی اسباب‌بازی در ستاد سازمان استاندارد راه‌اندازی شده و با توجه به گستردگی واردات اسباب‌بازی از مرزهای جنوب و جنوب‌غربی، ۴ آزمایشگاه در استان‌های بوشهر، خوزستان و هرمزگان راه‌اندازی شد. هم‌اکنون سازمان ملی استاندارد ایران با ظرفیت موجود، توان نظارت و کنترل اسباب‌بازی‌هایی را که از مبادی ورودی مجاز وارد کشور می‌شوند را دارد.
در ادامه این گزارش آمده است که آزمایشگاه‌ها، ایمنی اسباب‌بازی را به لحاظ رعایت الزامات فیزیکی و مکانیکی و حد مجاز عناصر سنگین موجود در مواد آن از قبیل آنتیمون، آرسنیک، باریم، کادمیوم، کرم، سرب و جیوه بررسی کرده و در صورت وجود هرگونه انطباق ندادن اسباب بازی که به‌طور قانونی وارد کشور شده است از ورود آن ممانعت کرده و به کشور مبدا عودت داده می‌شود. لذا وجود اسباب‌بازی‌های غیر استاندارد در سطح کشور به علت ورود اسباب بازی به‌صورت قاچاق و از طریق مسافر و مناطق آزاد است. به دلیل حساسیتی که کودکان دارند و البته مشکلات مادی و معنوی استفاده از اسباب‌بازی‌های وارداتی به نظر می‌رسد باید با فرهنگ‌سازی صحیح و البته حمایت از تولید اسباب‌بازی‌های فرهنگی داخلی این مشکل را برطرف کرده و با نظارت جدی به مرزها و آزمایش کردن استانداردهای لازم، مانع از ورود این محصول به کشور شد. نقش قوانین و مقررات در این خصوص، نظارت دقیق بر واردات کالا است. سازمان استاندارد، گمرک و وزارت بهداشت، ۳ سازمانی هستند که در این خصوص دارای مسئولیت هستند. در صورتی که این وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها به وظایف قانون خود عمل کنند، مشکلی به نام اسباب‌بازی‌های آلوده وجود نخواهد داشت.

حمایت /۲۲/۱/۱۳۹۱

برای عضویت در خبرنامه حقوقی و دریافت آخرین اطلاعات در اینباکس خود ایمیل تان را در بخش زیر وارد نمایید

پس از ثبت ایمیل می بایست به اینباکس خود مراجعه نموده و بر روی بخش مورد نظر در ایمیل ارسالی کلیک فرمایید تا ثبت نام شما تکمیل شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد