لغو بخشنامه‌ای که حقوق بازنشستگان را تضییع می‌کند

سازمان بازرسی کل کشور از معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور خواستار ابطال بخشنامه‌ای شد که آن را موجب تضییع حقوق بازنشستگان عنوان کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ولی‌الله خبره ـ قائم‌مقام رییس سازمان بازرسی کل کشور و رییس کمیسیون تطبیق مصوبات دستگاه‌های اداری با قانون ـ از معاون مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور خواست بند (۲) بخشنامه شماره ۳۱۱۵۲/ ۹۰/ ۳۰۰ مورخ ۴/ ۱۲/ ۹۰ آن معاونت را لغو کند.

در این نامه آمده است: بخشنامه شماره ۳۱۱۵۲/ ۹۰/ ۳۰۰ مورخ ۴/ ۱۲/ ۹۰ آن معاونت در «کمیسیون تطبیق مصوبات دستگاه‌های اداری» این سازمان با قوانین موضوعه انطباق داده شد. در بند (۲) بخشنامه مذکور تصریح شده است «بازنشستگانی که با حفظ حالت بازنشستگی با رعایت مقررات مربوط به طور تمام‌وقت در دستگاه‌های اجرایی به‌کارگیری می‌شوند، در مدت خدمت در دستگاه، ضمن برخورداری از حقوق بازنشستگی استحقاقی، در ازای خدمت انجام شده، مابه‌التفاوت مبلغ حقوق بازنشستگی با مبلغ حقوق و مزایای متعلقه به شغل یا سمتی که وظایف مربوط به آن را انجام می‌دهند، به عنوان حق‌الزحمه ماهانه به آن پرداخت خواهد شد.

در مورد سایر امور استخدامی بازنشستگان به‌کارگیری شده موضوع این بند نظیر اوقات کار و تعطیل و مرخصی‌ها، در صورتی که تابع قوانین و مقررات خاص نباشد، مطابق آیین‌نامه استخدام پیمانی عمل خواهد شد.»

اولا مطابق قوانین جاری حقوق بازنشستگی متعلق به مدت خدمت گذشته مستخدمین است که به فرد بازنشسته تعلق می‌گیرد و هیچ ارتباطی به دریافت حق‌الزحمه بازنشستگانی که مجددا به کار گرفته شده‌اند، ندارد.

ثانیا اصل «حرمت کار افراد» می‌طلبد بر مبنای آن و برابر با کارشان از حق‌الزحمه متناسب بهره‌مند شوند.

ثالثا هرگونه سلب حق مستفاد از اصل (۲۲) قانون اساسی مستلزم تجویز قانون است که با بررسی قوانین موضوعه چنین تجویزی ملاحظه نشد.

بنابراین بند (۲) بخشنامه فوق‌الذکر خلاف قانون و خارج از صلاحیت آن مرجع است که شایسته است در جهت لغو بند مذکور اقدام شود.

برای عضویت در خبرنامه حقوقی و دریافت آخرین اطلاعات در اینباکس خود ایمیل تان را در بخش زیر وارد نمایید

پس از ثبت ایمیل می بایست به اینباکس خود مراجعه نموده و بر روی بخش مورد نظر در ایمیل ارسالی کلیک فرمایید تا ثبت نام شما تکمیل شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد