طرح‌های انتقال آب، رژیم طبیعی رودخانه‌ها را به هم می‌ریزد

یک استاد حقوق با بیان اینکه در حال حاضر بحران بزرگی در کشور در حال وقوع است، گفت: دستگاه‌های دولتی بدون نظارت و تصویب مجلس طرح‌های انتقال آب را در دست اجرا دارند که عملا با این اقدامات حق آبه و حقوق کشاورزان ضایع می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه اصفهان، محمود کاشانی صبح امروز (پنج شنبه) در همایش تخصصی قانون، آب و زاینده رود با بیان اینکه قانون توزیع عادلانه آب قانون بنیادی است، اظهار کرد: اگر این قانون به معنی واقعی کلمه اجرا می‌شد چنین بحران‌هایی به وجود نمی‌آمد.

این استاد حقوق ادامه داد: شهر اصفهان با چندین هزار سال سابقه تاریخی مرکز تمدن بوده و مردم از آب رودخانه زاینده رود برای کشاورزی و زندگی استفاده می‌کردند و این حقابه در حقیقت امری تاریخی و ثابت شده است و احتیاجی به اسناد و مدارک خاص ندارند.

کاشانی افزود: هر گونه تصمیم گیری از سوی دولت و یا مجلس درباره رودخانه‌ها باید با تضمین حقابه، حقابه داران باشد تا حقوق بهره برداری آنها که در طی سالهای قبل به وجود آمده، محفوظ بماند.

وی با اشاره به ماده‌های ۱۵۸ و ۱۵۹ قانون مدنی گفت: ماده ۱۵۸ قانون مدنی حق حقابه داران را تضمین کرده است. به گونه‌ای که باید آنچه که در طول تاریخ در بالادست و پایین دست اصفهان مورد بهره برداری کشاورزی قرار می‌گرفته، مقدم بر سایر اقدامات باشد و همچنین ماده ۱۵۹ قانون مدنی حقابه بهره برداری از رودخانه را برای کسانی که این حق را در سابقه تاریخی خود داشته‌اند، لازم می‌داند.

وی افزود: در قانون توزیع عادلانه آب، حق حقابه داران بر حق دولت و حق عموم مقدم دانسته شده است و حقابه حق آبه داران در هر گونه اقدامی باید از طرف دستگاه‌های دولتی محفوظ باشد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در سال‌های پس از انقلاب انجام یکسری اقدامات رژیم طبیعی بسیاری از رودخانه‌ها را بهم زده است و قانون گذاری‌هایی در کشور انجام می‌شود که از چارچوب قانون اساسی بیرون است و این قانونگذاری‌های بی‌اندیشه سرمنشا بسیاری از بحران‌ها در نظام اجتماعی، فرهنگی و قضایی کشور است.

کاشانی با بیان اینکه در حال حاضر بحران بزرگی در کشور در حال وقوع است، گفت: دستگاه دولتی بدون نظارت و تصویب مجلس طرح‌های انتقال آب را در دست اجرا دارد که عملا با این اقدامات حق آبه و حقوق کشاورزان ضایع می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح‌های انتقال آب رژیم طبیعی رودخانه‌ها را به هم می‌ریزد، ادامه داد: هر اقدامی که رژیم طبیعی رودخانه را از بین ببرد، خدمت نیست و رونق را از اصفهان می‌گیرد.
پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ – ۱۶:۱۵

برای عضویت در خبرنامه حقوقی و دریافت آخرین اطلاعات در اینباکس خود ایمیل تان را در بخش زیر وارد نمایید

پس از ثبت ایمیل می بایست به اینباکس خود مراجعه نموده و بر روی بخش مورد نظر در ایمیل ارسالی کلیک فرمایید تا ثبت نام شما تکمیل شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد