انتقاد آیت‌الله‌ مکارم‌شیرازی از افزایش طلاق و کاهش ازدواج در کشور

آیت‌الله‌ ناصر مکارم‌شیرازی در درس خارج فقه خود به شدت از افزایش آمار طلاق و کاهش ازدواج در جامعه همچنین صدور مجوز به برخی فیلم‌ها از سوی ارشاد انتقاد کرد و پخش برخی فیلم‌ها را در افزایش طلاق مؤثر دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد که در جامعه طلاق افزایش و ازدواج کاهش پیدا کرده است، در حالی که شاهد برگزاری بسیاری از همایش‌های کم فایده در کشور هستیم.

وی ادامه داد: باید همایشی با موضوع کاهش ازدواج و افزایش طلاق در کشور تشکیل شود و کارشناسان دینی و دانشگاهی به ریشه‌یابی بپردازند.

وی اظهار کرد: سال به سال بر تعداد خانواده‌های متلاشی شده افزوده می‌شود و توجه جوانان به ازدواج کم می‌شود؛ لذا کارشناسان باید دلایل این مشکلات را ریشه‌یابی کنند.

این مرجع تقلید با انتقاد از برخی صدور مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به برخی فیلم‌های سینمایی گفت: یکی از دلایل افزایش طلاق فیلم‌های نامناسبی است که متأسفانه بسیاری از آن‌ها مهر ارشاد را دارند، اما بدآموز هستند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی عنوان کرد: این فیلم‌ها به‌درستی توسط ارشاد بررسی نمی‌شود و گاهی ارزش‌های دفاع مقدس، بسیج، حجاب، چادر و بسیاری از ارزش‌ها در این فیلم‌ها زیر سؤال می‌رود.

این مفسر قرآن کریم افزود: ارشاد باید نسبت به فیلم‌هایی که در کشور تولید می‌شود حساسیت داشته باشد؛ چرا که فیلم‌های بدآموز یکی از عوامل بی بند و باری در جامعه و عامل کاهش ازدواج است.

وی اظهار کرد: یکی دیگر از دلایل طلاق در این است که گاه روابط غیر مشروع قبل از ازدواج توسط یکی از زوجین ادامه می‌یابد؛ لذا اگر جامعه ارزشی و اسلامی باشد نباید این اتفاقات نامناسب در آن رخ دهد.

وی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسوولیت سنگینی دارد و باید از منتشر شدن کتاب‌ها و فیلم‌های بدآموز در جامعه جلوگیری کند؛ چراکه این وزارت‌خانه نامی دارد که مسوولیت‌آفرین بوده و باید مراقب باشد که جامعه را به‌سوی اسلام ارشاد کند.

آیت‌الله‌ مکارم‌شیرازی افزود: حب و بغض در اسلام مساله دامنه‌دار و اساسی است، آیات قرآن می‌گوید اگر پدر، مادر یا برادر فرد دچار کفر و خودپرستی شدند و دوستی آنان مقدم بر دوستی خدا شود، فرد هنوز اسلام را نفهمیده است.

وی ادامه داد: حب و بغض در اسلام بر محور ارزش‌هاست و آن‌هایی را که ضد ارزش‌ها هستند، باید دشمن بدانیم حتی اگر برادر خودمان باشند، اگر حب و بغض به‌درستی در جوامع اسلامی رعایت شود و انسان‌های خوب با انسان‌های بد فاصله بگیرند تا آنان منفورتر شوند جامعه اسلامی اصلاح ‌می‌شود.

این مرجع تقلید در پایان گفت: پیوندهای عاطفی کاذب یا پاره‌ای از منافع سبب می‌شود خوب و بد در جامعه مخلوط شده و بازار نفاق در آن ایجاد شود و باید از این حالت جلوگیری کنیم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پیروزی مردم غزه در جنگ هشت روزه آن را حادثه‌ای بسیار بزرگ و عبرت‌آموز دانست و تاکید کرد: نباید از کنار این مساله به آسانی گذشت و باید با برگزاری همایش‌هایی ابعاد آن تشریح شود.

برای عضویت در خبرنامه حقوقی و دریافت آخرین اطلاعات در اینباکس خود ایمیل تان را در بخش زیر وارد نمایید

پس از ثبت ایمیل می بایست به اینباکس خود مراجعه نموده و بر روی بخش مورد نظر در ایمیل ارسالی کلیک فرمایید تا ثبت نام شما تکمیل شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد