اسناد عادی در محاکم قضایی و دادگستری ترتیب اثر داده نشود

رییس کانون سردفتران و دفتریارن از دستگاه قضایی کشور درخواست کرد با توجه به نقش و جایگاه سند­رسمی در نظم حقوقی، به اسناد عادی در محاکم قضایی و دادگستری ترتیب اثر داده نشود.

به گزارش ایسنا، محمدرضا دشتی اردکانی، رییس کانون سردفتران و دفتریاران در نشست نخستین بزرگداشت سراسری ششم دی ماه در محل این کانون که با حضور روسا و نمایندگان کانون ها و جوامع سردفتری استان ها و هیات مدیره این کانون برگزار شد، ششم دی ماه را که مصادف با دویست و هشتاد و دومین روز سال و دویست و هشتاد و دومین آیه قرآن کریم معروف به آیه مداینه است، گرامی داشت.

وی با اشاره به جایگاه سندرسمی در کشور و نقش تاثیرگذار کاتبان بالعدل در جامعه گفت: ما از رییس قوه قضاییه درخواست می کنیم اسناد عادی در محاکم قضایی مورد پذیرش قرار نگیرند. از دستگاه قضایی می خواهیم که به «نقش و جایگاه سند­رسمی در نظم حقوقی» بیش از پیش توجه شود و اسناد عادی در محاکم قضایی و دادگستری ترتیب اثر داده نشوند و در این راستا باید فضای کشور در رابطه با سند رسمی بیش از قبل تقویت شود.

دشتی اردکانی با بیان اینکه تاکنون مسوولان بسیاری در دستگاه قضایی کشور در سخنرانی­ های مختلف بر کاهش میزان دعاوی در محاکم دادگستری با تقویت سند رسمی اشاره و تاکید کرده‌اند، گفت: امروز وظیفه همه ما است که جایگاه سند رسمی را بیش از پیش در جامعه تبیین کنیم و یاری مسوولان دستگاه قضایی کشور هم در این امر مهم بسیار اثرگذار خواهد بود.

وی از سند­ عادی به ­عنوان پاشنه­ آشیل دستگاه قضایی یاد کرد که به روابط حقوقی اشخاص لطمه‌ای جدی زده و سال‌هاست همچون مار خوش‌خط و خال، گنج بیت‌المال را به غارت یغما می‌برد و صرف رسیدگی به دعاوی حقوقی و کیفری می‌کند و امان دستگاه قضایی کشور را بریده است.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران هم‌چنین با بیان اینکه دفاتر خدمات قضایی امیدی را در دل رییس قوه قضاییه زنده کرده‌اند، اظهارکرد: توان این دفاتر بیش از چیزی است که شاهدیم و بسیاری از ظرفیت‌های این دفاتر معطل مانده است. در حال حاضر ۴۰ دفتر در تهران در رابطه با چک به مردم خدمت ارایه می‌کنند و در آخرین بررسی ها مشخص شد بیش از ۹۰ درصد از مردم در مراجعه به دفاتر اسنادرسمی در این خصوص رضایت داشته و مایل بودند به محاکم قضایی مراجعه نکنند.

وی با ذکر اینکه اگر خدمات دیگری از دستگاه قضایی به دفاتر اسناد رسمی واگذار شود،‌ این دفاتر توانایی انجام آن را دارند، گفت: در این صورت راهروهای دادگستری بیش از گذشته خلوت خواهد شد. باتوجه به فضای خوبی که در کشور به وجود آمده و اعتماد دستگاه قضایی کشور و رییس این دستگاه از دفاتر اسنادرسمی، مقرر است تا پایان سال، سه استان دیگر هم به عنوان پایلوت خدمات قضایی معرفی شوند و دفاتر اسنادرسمی در این طرح در اولویت هستند.

وی در ادامه با ارایه گزارش عملکرد مالی کانون در سه سال فعالیت این هیات مدیره،‌ گفت: از کل درآمد کانون در سال ۱۳۹۰، حدود دو سوم از کل مبلغ بابت حق بیمه و بازنشستگی، عیدی سردفتران و دفتریاران بازنشسته، کمک هزینه سردفترانی که حق بیمه بیکاری گرفته اند، کمک به وراث غیر مشمول دریافت مستمری بگیر، هزینه های تعمیر و نگهداری ساخمانهای کانون و هزینه های اداری بوده است که از این مقدار بیشترین میزان فقط درخصوص بیمه و بازنشستگی بوده و بقیه صرف هزینه‌های کانون شده است. بقیه مبالغ هم مربوط به خرید ملک در استانها و سپرده گذاری جهت بهره برداری از سود پول برای کانون بوده که به سردفتران وام بیشتری تعلق گیرد.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۰ به حدود ۱۵۱۵ نفر وام تعلق گرفته است و با توجه به ازدیاد تعداد سردفتران و دفتریاران، وامی که پیش از این نیازمند طی مدت حدود ۷ یا ۸ ماه بود به روز رسیده است.

دشتی اردکانی با بیان اینکه وام صندوق تعاون پیش از این در شرکت بیمه ای خارج از کانون بیمه می‌شده است،‌ افزود: در حال حاضر این بیمه در داخل کانون صورت می گیرد که موجب شده به همکاران بیشتری وام تعلق گیرد که این امر جای بسی خوشبختی است.

وی از تمامی کانون­‌ها و جوامع درخواست کرد که نظرات حقوقی و کارشناسی خود را درخصوص طرح­‌ها و لوایح مرتبط با دفاتر اسناد رسمی که هم اینک در سطح دولت یا در مجلس شورای اسلامی، مطرح اند به کانون منعکس کنند.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران با برشمردن لوایحی از جمله لایحه مالیات های مستقیم،‌ لایحه قضا زدایی، لایحه خدمات قضایی،‌ لایحه اصلاح تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسنادرسمی،‌ یاری همکاران سردفتر در سراسر کشور را در ارایه نظرات خواستار شد.

وی با بیان اینکه امروز از سوی برخی مسوولان در بخش های مختلف و همکاران بسیاری از سردفتران پیامک تبریک روز سند رسمی را دریافت کرده است،‌ گفت: این خود نشان دهنده این است که این امر مهم یعنی نقش و جایگاه سندرسمی در کشور در حال تقویت و استحکام بیشتر است و این امر بسیار جای خوشحالی و خرسندی است.

دشتی اردکانی در پایان سخنان خود با ابراز تاسف از اینکه همایش “نقش و جایگاه سندرسمی “در سال جاری در روز ششم دی ماه برگزار نشد، گفت: این همایش به تعویق افتاده و لغو نشده است و امیدواریم به زودی در فرصتی مناسب برگزار شود. در حال حاضر هم مقالات دریافتی بررسی شده است و در نشستی از برگزیدگان مقالات ارزنده تقدیر خواهد شد.

برای عضویت در خبرنامه حقوقی و دریافت آخرین اطلاعات در اینباکس خود ایمیل تان را در بخش زیر وارد نمایید

پس از ثبت ایمیل می بایست به اینباکس خود مراجعه نموده و بر روی بخش مورد نظر در ایمیل ارسالی کلیک فرمایید تا ثبت نام شما تکمیل شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد