ازدواج دختر بدون اجازه پدر

ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی می فرماید:(نکاح دختر باکره اگر چه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدریا جد پدری او است و هر گاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند اجازه او ساقط و در این صورت دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج نماید و شرایط نکاح و مهری که بین انها قرار داده شده پس از اخذ اجازه از دادگاه مدنی خاص به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید.)

سن بلوغ برای ازدواج مطابق با قانون اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی برای دختران ۱۵ سال تمام و برای پسران ۱۸ سال تمام قرار داده شده است.

اینک تصور بفرمائید.
در پرونده ای خانم الف به جهت ارادتی که به دوست پسرش پیدا کرده از وی می خواهد که محترمانه با خانواده اش برای خواستگاری وی به منزلشان بروند . پسر نیز که مشتاقانه دختر را دوست می داشته به خواستگاری وی می روند . مادرو پدر دختر به این جهت که قد پسر کوتاه است و چند بهانه بنی اسرائیلی جواب رد داده و از دختر شان می خواهند که از فکر ان پسر لات و اسمان جل!! بیرون امده و به ده ها خواستگاری که شرایط بهتری دارند جواب بدهد.
دختر خانم با واسطه و بی واسطه سعی در متقاعد کردن پدر و مادر خویش می نماید اما انها پای خود را در یک کفش کرده و هر گونه سخنی را در خصوص ان جوان رد می نمایند .
دختر و پسر که شدیدا به یکدیگر وابسته شده بودند و نمی توانستند جدائی خود را باور کنند بعد از اینکه از اخذ رضایت پدر و مادر دختر نا امید می شوند . در روز مقرر رساله امام خمینی را باز کرده و از روی ان خطبه عقد را قرائت می کنند.!! و برای اینکه از عواقب بعدی ازدواج خویش در امان باشند به مشهد مسافرت می نمایند . و تصمیم می گیرند که در ان شهر زندگی کنند.
پدر دختر پس از اطلاع از جریان شکایتی علیه داماد اجباری!! مبنی بر اغفال دخترش مطرح می کند و البته از شکایت خویش نتیجه ای نمی گیرد چون دختر شخصا در دادگاه اعلام کرد که خودش از داماد خواسته که وی را به مشهد ببرد و هیچگونه اغفال و ادم ربائی نیز صورت نگرفته !.
در این پرونده دختر بر خلاف ماده ۱۰۴۳ بدون اجازه پدر ازدواج کرده است .حکم این ازدواج چگونه است ؟
ایا قانون بر این ازدواجی که مطابق قانون صورت نگرفته اعتباری قائل است و نتیجه این ازدواج را به رسمیت می شناسد؟
ایا ازدواج این دختر خانم که در دفتر رسمی ثبت نشده معتبر و قابل استناد است .؟
دختر خانم پس از چندی حامله شد و پسری کاکل زری بدنیا اورد اما رابطه پدر و دختر همچنان قطع بود . پدر دختر در زلزله شمال فوت شدند و دختر نیز در مسافرتی که به تهران داشته در اثر سانحه تصادف به رحمت ایزدی شتافته اند.(مثل فیلمهای هندی شد!!) اینک از ان دختر پسری باقی مانده که باید از مادر خویش ارث ببرد .دارائی مرحوم پدر نزدیک به ۴۵۰ میلیون تومان براورد شده است که بیش از صد میلیون ان متعلق به دختر مرحومه می باشد . من دادخواستی به خواسته مطالبه سهم الارث متعلق به دختر خانمی که اینک فوت شده و از وی تنها پسری باقی مانده است تقدیم دادگاه کردم و البته قبل از ان نیز دعوای در خصوص صحت ازدواج غیر ثبتی را به اثبات رساندم و خوشبختانه علیرغم اینکه دادگاه بدوی چنین ازدواجی که در هیچ دفترخانه ای به ثبت نر سیده است را معتبر نمی شناخت . دادگاه تجدید نظر با رای به صحت ازدواج خواسته مو کل مرا وارد تشخیص داده و رای به نفع ما صادر نمود . در دعوای سهم الارث نیز با توجه به اثبات رابطه زوجییت و فوت دختر بعد از پدر رای به پرداخت سهم الارث متعلقه صادر نمودند.
بنابر این ازدواج بدون اذن پدر معتبر بوده و قانون ما به ان اعتبار بخشیده و نتایج ان را به رسمیت می شناسد به عبارتی اذن پدر شرط صحت عقد نیست بلکه شرط کمال عقد محسوب شده .و ماده مذکور در صدر این نوشته به شرایط ثبت ازدواج پرداخته یعنی ازدواجی را قابل ثبت دانسته که با اجازه پدر بوده باشد. و در اینکه چنین عقدی صحیح بوده یا خیر مطلقا اظهار نظری نکرده است.
نویسنده : وکیل دادگستری

برای عضویت در خبرنامه حقوقی و دریافت آخرین اطلاعات در اینباکس خود ایمیل تان را در بخش زیر وارد نمایید

پس از ثبت ایمیل می بایست به اینباکس خود مراجعه نموده و بر روی بخش مورد نظر در ایمیل ارسالی کلیک فرمایید تا ثبت نام شما تکمیل شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد