آیا سوال حقوقی دارید؟

دوست عزیز

شما می‌توانید از طریق این صفحه سوالات حقوقی خود را به صورت رایگان مطرح نمایید.
*نکته مهم: حتما شماره تماس خود را در متن پیام قرار دهید تا در صورت لزوم خدمت شما تماس بگیریم.

باتشکر- محمد مقصود

۱۸۳ نظر

 1. با سلام.
  خواهشمند است در مورد نحوه محاسبه هزینه گاز یک ساختمان ۸ واحدی (پس از اعمال طرح هدفمندی یارانه ها) اطلاعات و یا فرمول لازم را برای اینجانب ارسال نمائید .
  نکته : ساختمان ۸ واحدی می باشد ضمنا واحدهای سمت چپ با متراژ ۵۵ و واحدهای سمت راست ۶۴ متری میباشد .
  ضمنا آیا مبلغ پرداختی بستگی به تعداد نفرات هر واحد دارد یا خیر ؟ اگر اینگونه است به چه طریقی می باشد ؟
  بسیار متشکرم

  ۱-طبق قانون تملک آپارتمانها وآیین نامه اجرایی آن که اعلام نموده است درصورتی که تعدادمالکین ازسه نفربیشترباشدمی توانندمجمع عمومی تشکیل دهندوازبین خودمدیریامدیرانی راانتخاب نمایند.
  ۲-پیشنهادمی گرددساکنین واحدهای مذکوراین کارراانجام دهند.مدیرمیتواند هزینه مستمر ومخارج متعلق به هرشریک ونحوه پرداخت آنرا به هرطریق(براساس نفرات یامساحت و….) بانظر اکثریت انجام دهد.
  ۳-درصورتیکه ترتیبی برای پرداخت هزینه هاپیش بینی نشده باشد سهم هریک ازاستفاده کنندگان باتوجه به مساحت زیربنای قسمت اختصاصی معین می گردد.
  – بهای مصرفی(قبض) / متراژکل واحدها =بهای مصرف هرمتر
  – بهای مصرفی هرمتر * متراژهرواحد = هزینه هرواحد

 2. سلام.سایت خیلی خوبی دارید.من به عنوان یک دانشجوی رشته حقوق استفاده های مفیدی از سایت شما دارم.امیدوارم همینطور موفق به کارتان ادامه دهید.
  ازبذل محبت شما وتمام کسانی که مشوق بنده هستندکمال تشکررادارم.امیدوارم بتوانم بااین خدمت کوچکم کمکی برای هموطنانم باشم.

 3. سلام.خسته نباشد.
  با عرض پوزش از شما وکیل محترم میخواستم بدانم اگر بنده بخواهم یک وقت مشاوره حقوقی با جنبابعالی داشته باشم از چه طریقی باید اقدام کنم.

 4. موفق باشید

 5. با سلام خدمت شما وکیل محترم
  من می خواهم از همسرم جدا شوم، ولی ایشان با توجه به زندگی سه ساله و صحبت هایی که با توجه به اعتمادمان بینمان بوده می خواهند این مساله را در شهر محل زندگیم مطرح کند
  من به شخصی علاقمند بودم و ایشان این را دست مایه قرار داده و می خواهد با آبروی من و خانواده ام بازی کند. من چیکار کنم؟
  آیا می توانم اعاده حیثیت کنم و نتیجه آن چه می شود؟
  لطفا زود جواب بدهیم.
  با تشکر

 6. درباره ماده ۱۱۷ قانون ثبت مطالبی میخواستم

 7. با سلام
  در رابطه با میزان دستمزد و مزایای ماموران سرشماری میخواستم چنانچه اطلاع دارید بدانم حدائقل این دستمزد برای مواردی مانند دوره آموزشی،دستمزد روزانه سرشماری ،غذا ومواردی از این قبیل چگونه است؟

 8. با سلام

  اینجانب در طبقه همکف یک آپارتمان سه واحدی جنوبی زندگی می کنم و در روبروی درب منزل اینجانب یک پارکینگ به مساحت ۲۰ متر مربع موجود می باشد که این پارکینگ در پایان کار اخذ شده از شهرداری آمده است اما در هیچ یک از سندهای ساختمان و همچنین در صورت مجلس تفکیکی هیچ اشاره ای به این پارکینگ نشده است و حتی به عنوان فضای مشاع نیز ذکر نگردیده .آیا با توجه به اینکه این پارکینگ روبروی منزل اینجانب بوده و تمام سر و صدای اتوموبیل پارک شده و مزاحمت آن برای واحد من میباشد میتوانم تقضای مالکیت پارکینگ و انتقال آن به سند خویش بکنم؟ ضمنا این واحد همکف در ابتدا مشاع بوده و مالک جریمه پارکینگ دو طبقه را پرداخته بوده است و سپس اقدام به تفکیک کرده و برای واحد همکف سند مسکونی دریافت نموده.

  با تشکر.

 9. باسلام وتوفیق روزافزون بنده ازآذربایجان غربی مزاحم میشوم
  تاریخ تصادف من۴/۴/۹۰ اتفاق افتاده وتاریخ قطعیت حکم صادره ازطرف دادگاه ۲۵/۷/۹۰
  میباشد باتوجه به تاریخ اجرای دیه جدیدکه آبان ماه میباشد دیه ماطبق کدام نرخ پرداخت میشود ۶۰میلیون یا۹۰میلیون /آیانرخ دیه مطابق اجرای حکم است یانرخ روزپرداختمحاسه میگردد
  باتشکر ناصرپاد

 10. با سلا م واحترام
  ضمن سپاس از بذول توجه و همت جنابعالی سوال در ضمینه ضمانت نامه های بانکی داشتم مبنی بر اینکه ضمانت یکی از همکاران در اداره برای اخذ وام ایشان را در بانک عهده دار شدم متاسفانه وی پس از مدتی ناپدید شد و در حال حاضر بانک از روی گواهی کسر حقوق بنده قصد اقدام دارد آیا راه حلی در این زمینه وجود دارد؟ در ضمن من در یک شهرستان محروم قرار دارم که متاسفانه وکیل مناسبی برای مشورت وجود ندارد لذا تقاضای مشاوره تلفنی دارم با تشکر.

  جواب :باتوجه به ضمانت شما ازوام گیرنده ،درصورتیکه بانک نتواند طلب خودراازوام گیرنده وصول نماید ،برای وصول طلب خود به ضامن یاضامنین رجوع خواهدکرد.دراین صورت کاری که شما میتوانید انجام دهیدطرح دعوی برعلیه وام گیرنده میباشد.

  • جواب :باتوجه به ضمانت شما ازوام گیرنده ،درصورتیکه بانک نتواند طلب خودراازوام گیرنده وصول نماید ،برای وصول طلب خود به ضامن یاضامنین رجوع خواهدکرد.دراین صورت کاری که شما میتوانید انجام دهیدطرح دعوی برعلیه وام گیرنده میباشد.

 11. با سلام
  پدر ومادر بنده حدود ۳۵ سال قبل از افغانستان به ایران مهاجرت کرده و در ایران ازدواج کردند . من و برادرانم در تهران متولد شدیم و شرایط اخذ تابعیت ایران را بر طبق قوانین ایران داریم . اما درخواست های متعدد ما جهت اخذ تابعیت با پاسخ منفی روبرو بوده . می خواستم بدانم ایا با گرفتن وکیل می توان تابعیت ایران را گرفت ؟ یا این قانون اصلا ضمانت اجرایی ندارد ؟
  با تشکر فراوان از شما

 12. باسلام
  در سال ۱۳۷۰ یک ملک مسکونی طبق رای دادگاه در قبال طلب اینجانب مورد معامله ی قولنامه ای در بنگاه معاملات ملکی قرار گرفت.ولی هنگام انتقال رسمی سند به نام اینجانب این کار با مشکل مواجه شد. با تنظیم مجدد یک دادنامه ، قضیه دوباره دادگاهی شد و چون ملک مورد نظر از طرف ۴مرجع دیگر در رهن و توقیف قرار داشت لذا دعوی من مبنی بر انتقال رسمی پلاک مورد پذیرش قرار نگرفت و حکم بر رد آن صادر شد.
  با توجه به اینکه تاریخ توقیف توسط سه مرجع دیگر بعد از قولنامه ی من بوده آیا می تواند سندیت داشته باشد ؟
  دوم اینکه یک مورد از آنها به نام پلیس قضایی می باشد که فعالیت آن بعدا” ملغی شد و اکنون نمی توان فهمید چه شخصی از طریق پلیس قضایی اقدام به زدن برگه تو قیف کرده است.می خواستم بدانم از چه طریقی می توانم این پرونده را پیگیری کنم؟

 13. با سلام . حدود یکماه پیش یک دستگاه ماشین فروختم. موقع سند زدن در محضر در تاریخ ۲۹/۸/۹۰وکالتنامه کاری دو روزه به خریدار دادم تا پلاک ماشین را عوض کند . امروز۲۳/۹/۹۰ برگ خلافی و جریمه به تاریخ ۶/۹/۹۰به درب منزل برای بنده ارسال شده است.لطفا راهنمایی کنید.چون ظاهرا خریدار نسبت به تعویض پلاک اقدام ننموده است .

  • شمابایدبه دادگاه دادخواست الزام خوانده (خریدار)به فک پلاک شخصی شماره خودرو منصوبه برروی اتومبیل وتقاضای توقیف فیزیکی خودرو رابدهید. پیشنهادمی گردد قبل ازهراقدامی باخریدار موضوع رادرمیان بگذارید.موفق باشید

 14. سلام وعرض ارادت نسبت به کارشناس مردمی و باشرف.اینجانب از شما خواهشمندم به این بنده حقیر کمک بفرمایید.(در بغل ساختمان ما ملکی قدیمی ۵۵۰ متری بود که یک نفر آنرا خرید وبه ۳ ملک مجزا تفکیک کرد وفروخت واز بغل دیوار ما یک کوچه بن بست عمومی ایجاد شد که ما بعد از استعلام توسط شهرداری وتایید توسط اداره ثبت اسناد سند خانه را اصلاح کردیم که نوشته است دیواریست ۸٫۵ متر به کوچه عمومی.وقسمت ماده ۱۰۱ الحاقی به قانون شهرداری(معابر وشوارع عمومی وخدماتی که در اثر تفکیک احداث میشود متعلق به شهرداری است)ودر اجرای تبصره ۶ ماده ۹۶ وماده ۱۰۱ قانون شهرداری ایجاد هر گونه درب سواره وپیاده زمانی امکان پذیر است که کوچه یا معبر عمومی بوده باشد.وهمان تبصره ها وقانون شهرداری هم درسند ما که نوشته دیواریست به کوچه عمومی عینیت دارد.ولی غرض از مزاحمت این است که ما همه کار میکنیم که توسط همین قوانین دربی به آن کوچه عمومی باز کنیم نمیگزارند چون یکی از این همسایه های همان کوچه دارای روابط در شهرداری ما میباشد وهر وقت مراجعه میکنم من پیر مرد ۶۵ ساله رابازی میدهند ودلشکسته وناراحت میکنند ومیگویند آنجا مال همان همسایه ها میباشند وآنها باید رضایت دهند که با مستندات گفته شده اینطور نیست (کوچه عمومی) خواهشمندم جناب کارشناس من با کمک شما میخواهم از حق خود دفاع کنم نه اینکه حق کسی را پایمال کنم.خواهش دارم مرا یاری کنید.اجرتان با خدا….منتظرکمک شما هستم

  • قبلاازاینکه پاسخ سوالتان راباتاخیرمید هم عذرخواهی مکنمٰ واما پاسخ:
   مطابق ماده ۲۴ قانون مدنی مصوب ۱۳۰۷ « هیچ کس نمی تواند طرق و شوارع عام وکوچه هایی را که آخر آن مسدود نیست را تملک نماید.»
   حال آیا کوچه های بن بست را می توان جزء طرق و شوارع عام مرقوم در ماده ۲۴ قانون مدنی دانست؟ از مواد قانون مدنی بر می آید که حکم کوچه های باز با بن بست متفاوت می شود و به نظر می رسدکه نتوان کوچه های بن بست را معبر عمومی تلقی کرد و باید کوچه های بن بست را ملک مجاوران آن دانست خواه دری به آن بازکرده باشد خواه نه ، مجاورت املاک نسبت به کوچه ها ظهور در مالکیت مشاع مجاوران دارد .
   صرف طولانی بودن گذرهای اختصاصی نیز موجب عمومی بودن آن نمی شود و رویه قضایی نیز بر این معنا دلالت می کند.(رأی شماره ۷۸/۲۱۰ مورخ ۲/۱۰/۸۰ )علاوه بر این اداره حقوقی قوه قضائیه طی نظریه مشورتی شماره ۶۵۶۴/۷ مورخ ۲/۱۰/۷۶ در این رابطه بیان داشته است :با توجه به تبصره ۶ ذیل ماده ۹۶ و ماده ۱۰۱ قانون شهرداریها اگر کوچه ای معبر عام محسوب گردد و مورد بهره برداری قرار گیرد متعلق به شهرداری خواهد بود و قابل تملک خصوصی نیست و کو چه بن بست اختصاصی ، کوچه بن بستی است که به موجب سند رسمی در مالکیت شخصی قرار دارد و شخص یا اشخاص مذکور و خانواده آنان از آن استفاده می کنند و چنین کوچه ای معبر عمومی محسوب نمی شود.

   بهترین روشی که بنده پیشنهاد می کنم روش توافقی باهمسایگان میباشد.موفق باشید

 15. باسلام.من مهاجرافغان ساکن ایران(مشهد) هستم.حدود سی سال هست ذرایران زندگی میکنیم میخواستم از شما برای گرفتن تابعیت کمک بگیرم.درضمن من چه مدارکی برای گرفتن تابعیت احتیاج دارم. باتشکر.

  • افرادی که متقاضی تحصیل تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران باشند می توانند درخواست تابعیت خود را به اداره تابعیت وزارت امور خارجه در مرکز و یا دفاتر امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری های سراسر کشور تسلیم نمایند.

 16. مطابق ماده ۲۴ قانون مدنی مصوب ۱۳۰۷ « هیچ کس نمی تواند طرق و شوارع عام وکوچه هایی را که آخر آن مسدود نیست را تملک نماید.»
  حال آیا کوچه های بن بست را می توان جزء طرق و شوارع عام مرقوم در ماده ۲۴ قانون مدنی دانست؟ از مواد قانون مدنی بر می آید که حکم کوچه های باز با بن بست متفاوت می شود و به نظر می رسدکه نتوان کوچه های بن بست را معبر عمومی تلقی کرد و باید کوچه های بن بست را ملک مجاوران آن دانست خواه دری به آن بازکرده باشد خواه نه ، مجاورت املاک نسبت به کوچه ها ظهور در مالکیت مشاع مجاوران دارد .
  با توجه به تبصره ۶ ذیل ماده ۹۶ و ماده ۱۰۱ قانون شهرداریها اگر کوچه ای معبر عام محسوب گردد و مورد بهره برداری قرار گیرد متعلق به شهرداری خواهد بود و قابل تملک خصوصی نیست و کو چه بن بست اختصاصی ، کوچه بن بستی است که به موجب سند رسمی در مالکیت شخصی قرار دارد و شخص یا اشخاص مذکور و خانواده آنان از آن استفاده می کنند و چنین کوچه ای معبر عمومی محسوب نمی شود.پس با مستندات گفته شده و اینکه در سند ما هم به عمومی بودن کوچه اشاره شده ویا توجه به ماده تبصره های موجود شهرداری حق با کیست ما یا همسایه ها؟و حق انتفاع که مال مشترکات عمومی واموال عمومی میباشد و کوچه مورد نظر هم مال عموم ومال شهرداری است باطل میشود؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!(حق انتفاع پس در چه مواردی استفاده میشود؟)

 17. باسلام.بنده دوفقره چک برگشتی از شخصی دارم که تمامی شرایط را برای طرح شکایت کیفری دارا میباشند ولی مطلع شدم که صادرکننده چک به تازگی به جرم استفاده از مواد مخدر (البته بعلت داشتن چند پرونده در این رابطه ازقبل) در دادگاه نهایی محکوم به ۳سال حبس شده (که البته در مورد این مدت زمان محکومیت وی ۱۰۰درصد مطمئن نیستم) و هم کنون در زندان به سر میبرد لذا راهنمایی بفرمایید که تکلیف بنده بعد از انجام شکایت و احیانا گرفتن حکم کیفری با توجه به شرایط فوق چه خواهد شد ؟

  • به هرحال شما باید شکایت خود را مطرح نمایید.درجریان رسیدگی وی اززندان احضار میشود.ودرطرح دعوا خسارت ضرروزیان راهم مطالبه نمایید.

 18. مينا حبیب زاده

  متارکه کردم و علت متارکه من مشکل اسکیزوفرنی همسرم بود – یک دختر داریم که با من زندگی میکند واز این موضوع سالهاست که می گذردو دختر من ۲۱ ساله است – همسرم با پدر و مادرش زندگی میکرد. که در حال حاضر هردو فوت کرده اند میراثی برای همسر من و دوبرادر دیگرش مانده با توجه به مشکل همسر سابق من دختر من می تواند قیم او باشدیا برادرش و این ارث در نهایت به دخترش تعلق دارد . حکم چیست

  • تعیین قیم دراین حالت بادادگاه میباشد.درموردسوال بعدی شماٰتاموقعی که برای متوفی از طبقه اول ٰوارث وجودداشته باشدبه طبقات دیگر ارث نمی رسد.یعنی باوجود فرزند برای متوفی به نوه ارث نمی رسد.ودرفرض فوق این ارث بین دخترودوپسربه نسبت تقسیم میشودولی سهم دختر محجور تحت نظر قیم قرارمی گیرد.

 19. با سلام…ممنون میشم ازتون اگر منو راهنمایی کنید.
  من تو تیر ماه امسال تصادف کردم و مجبور شدم ماشینمو با همون وضع بفروشم.کسی که از من خرید وقتی بعد ۳ ماه با بدبختی پولو ازش گرفتم تو محضر بهش وکالت تعویض پلاک ۲۰ روزه دادم و اینکه سندم باز گذاشت که به کسه دیگه بفروشه و پول سند زدن نده.الان ۳ ماه هم از روش گذشته و اقدامی نکرده و متوجه شدم ماشینم به کسه دیگه فروخته با پلاک من و الان نزدیک ۸۰۰۰۰ تومان هم خلافی داره.
  اگر دادخواست فک پلاک بدم موضوع حل میشه؟ و اینکه اگر خلافی انجام بده تا به امروز به گردن من هست یا نه؟ و مراحل دادخواست فک پلاک هم ممنون میشم توضیح بدین.
  با تشکر از زحمات شما.

  • شمابایددادخواست فک پلاک را علاوه برعلیه خریداربرعلیه کسی که اتومبیل دریداواست هم تنظیم نماییدودرآن ضرروزیان وارده راهم مطالبه نمایید.مراحل ارایه دادخواست به ارزش مال بستگی داردٰ اگرمال کمترازپنج میلیون تومان باشد درشورای حل اختلاف ودرغیراین صورت دردادگاه عمومی محل عقد یا محل اقامت خوانده مطرح می شود.

 20. با سلام…
  می خواستم بدونم آیا قانون مجازات از سال ۸۹ تغییری کرده است؟

 21. با سلام
  متاسفانه برای ما مشکلی پیش امده است که به کمک شما نیازمندیم
  پدر اینجانب را به جرم مواد مخدر دستگیر کرده اند (البته ایشان در کمال بی خبری بوده اند)زیرا در ماشین تریلر ایشان گذاشته اند مثل فیلم ستایش که از شبکه پخش شد پاپوش دوخته اند
  ایشان از بندر عباس بار زدند و به طرف زشت رفتند انجا که ساعت ۵صبح در خواب به سر میبرد باند قاچاقچیان امدند تا بار را ببرند همزمان اطلاعات سرسید و با حمله به پدرم و ضربه سر و صورت ایشان را که از هیچی مطلع نبود را بردند و از او به زور امضا گرفتند پدرم مسر است که من چیزی نمی دانم و ننوشتم و بی خبر بودم
  ایشان دادگاهی شدند و قاضی حکم ۱۰سال زندان و توقیف ماشین و ۳۱میلیون جریمه داد در صورتی که پدرم می گوید مرا در دادگاه بی گناه اعلام کرده و تمامی شواهد بر علیه او بود و تحقیقات این را نشان می داد پدر بنده سرپرست خانواده که با تلریر مردم به امور خانه رسیدگی می کرد و تمام خرج و مخارج به عهده او بود الان به مدت ۶ماه است که در زندان لاکان رشت گرفتار طوئطئه شده است و از دست ما کاری بر نمی اید ما کلی قسط بدهکاری داریم بنده هم نامزد هستم و دانشجو و خواهر دانشجو ما نمی توانیم خرج زندگی را بگذرانیم از شما درخواست دارم که با حکم پدرم رسیدگی فرمایید چون پرونده ایشان به دیوان عالی فرستاده شده به علت شکایت ما که به رای دادگاه اعتراض داریم.ماهم مثل خانواده خودتان بدانید و پدر بی گناهم را نجات دهید او خیلی مهریان و یانماز و حلال خوار است اصلا این موضوع را نمی توان قبول کند این درخواست پدرم است او اهل نماز روزه و مرد متعهدی ایت و با ابرو لطفا به ما کمک کنید که حکم تبرعه و بی گناهی او داده شود تمامی شواهد نشان دهنده بی گناهی او است چطور می شود که ادم بیگناه که تاحالا اینکار را نکرده است به این جرم گرفتار شود او ۵۰سال سن دارد.او همیشه هر ۳ماه از خانواده دور بود که خرح ما را بدهد
  شمارو قسم به ابوالفضل کمکمون کنید مادرم میض است و من تنهایی نمی توانم کاری کنم

  • شما ننوشته اید ساکن کدام استان هستید به هرحال می توانید به مرکزکانون وکلای دادگستری مرکزاستان خود ٰ (واحدمعاضدت قضایی )مراجعه کنیدوازآنجامشاوره وکمک بگیرید. آدرس مراکزکانون رامیتوانیدازمراکز مخابرات هراستانی جویا شوید. موفق باشید

 22. سلام . ما در یک اپارتمان با قدمت ۱۵ سال در محدوده اقدسیه زندگی می کنیم. بالای این ساختمان قناتی وجود دارد که باعث شده به مرور زمان آب این قنات وارد فاضلاب ساختمان شده و بنابراین هر چند روز یک بار آب فاضلاب از پارکینگ ساختمان بالا می زند و ما مجبور به تخلیه چاه می شویم. این موضوع هم از نظر بهداشت و هم از نظر هزینه برای تمام ساکنین مشکل ساز شده است. متاسفانه دو نفر از ساکنان اپارتمان راضی به تخریب ساختمان نیستند. از طرفی جمع شدن اب به مرور باعث فرسودگی ساختمان نیز می شود. آیا قانونی وجود دارد تا بر اساس آن بتوان ساختمان را برای نو سازی تخریب کرد ولو اینکه برخی از همسایگان راضی نباشند؟ لطفا در این مورد راهنمایی کنید . پیشاپیش از شما سپاسگزارم.

  • راهکارهای قانونی برای این کار وجوددارد.پیشنهاد می گرددباوکیل مشورت کنیدولازم است راهکارهای آن باتوجه به شرایطی که دارید بررسی شود.
   تنهاپیشنهادی که درابتدای کارمی توانم بکنم درخواست تامین دلیل از وضعیت ساختمان درحال تخریب از شورای حل اختلاف محل وقوع ملک است.

 23. سلام با توجه به اینکه لایحه جدید قانون مجازات توسط شورای نگهبان تایید شده است آیا باید این مواد اصلاحی را ناسخ قانون مجازات ۱۳۷۵ دانست؟ یعنی داوطلبان کنکور ارشد باید قانون اصلاح شده را مطالعه نمایند یا همان قانون قبلی؟

  • به ماده ۲ قانون مدنی ونظریات مربوط به آن مراجعه فرمایید. (نکته : صرفا تایید شورای نگهبان نمی تواندقانون باشد.)

 24. با سلام خدمت شما سرور گرامی دختر من ۲سال قبل با یکی از برادر دوستم عقد کرد البته دامادم خارج زندگی می کرد بعد از عقد دامادم رفت و دخترم در ایران ماند که کاهایش را درست کند و برود بعد از ۶ماه کم کم بینشان بهم خورد و دخثرم تقاضای طلاق غیابی داد ۳ماه به۳ماه دادگاه تشکیل میشد وهر دفعه قاضی مدرکی میخواست دخترم همکه خسته شده بود از حرفهای مردم رفت خارج تا اینکه کار به حکم داوری کشید داورها هم حکم طلاق دادند ولی هنوز که هنوز قاضی حکم صادر نمیکند ایا منظور قاضی از این همه سر دواندن چیست و ما چکار باید کنیم با تشکر

 25. سلام
  اگه کسی درخواست تغییر نام داده باشه اما درخواست از دادگاه تجدیدنظر هم رای مخالفت گرفته باشه ، آیا راهی هست که دوباره اقدام بشه؟
  با تشکر فراوان

 26. با سلام
  سوالی داشتم از خدمتتون مبنی بر اینکه اگر مستاجری چندین سال (۶ سال) در یک آپارتمان ساکن باشد و مجددا بخواهد اجاره نامه تمدید شود، آیا در آینده مشکلی پیش خواهد آمد؟ به طور مثال مستاجر می تواند اعاده حق کند؟ یا منزل مذکور حالت سر قفلی پیدا نخواهد کرد؟ یا مشکلاتی از این قبیل.

  با تشکر

 27. سلام

  میخواستم اگه امکان داره در مورد نقاط ضعف و قوت لایحه جدید و قانون فعلی مجازات در خصوص آزادی مشروط توضیحاتی بفرمایید.
  بینهایت ممنون میشم پاسخ بدید.

 28. با سلام
  من حدود ۴ سال پیش خودرویی را بابت خرید زمین به فردی فروختم تا اینکه چند روز پیش از طریق برگه های جریمه که به منزلمان توسط گشت نامحسوس فرستاده شده بود متوجه شدم هنوز پلاک ماشین به اسم من می باشد با تماسی که با خریدار به منظور فک پلاک داشتم به من اعلام کرد که خودرو را به فردی دیگر فروخته است و ادرس و شماره ای از ان فرد ندارد حال به نظر شما من از چه طریقی اقدام نمایم با تشکر

 29. سلام خدمت جنابعالی اینجانب سعدی نادریان کارمند غیر بومی و متأهل شبکه دامپزشکی شهرستان تکاب با سابقه شش سال و سه ماه می باشم . حدود دو سال است درخواست انتقال به یکی دیگر از شهرستان های استان آذربایجان غربی ( بوکان ) نموده ام اما متأسفانه با اینکه زیاد هم پی گیری کرده ام به نتیجه نرسیده ام و این در حالی است که همکار همردیف بنده با اینکه دو سال بعد از بنده استخدام شده اند و مجرد هم می باشند به شهرستان خودشان انتقال داده اند و جواب کتبی مسؤلان اداره کل دامپزشکی استان برای بنده این است که باید بنده تعهد ده ساله را به سرانجام برسانم و بنده که مطرح نموده ام که اینجانب تعهد ده ساله به اداره کل دامپزشکی ندارم حال مدیر کل بنده تهدید نموده اند که حکم بنده از رسمی به پیمانی برگشت خواهند داد و این فقط بخاطر درخواستهای مکرر انتقالی اینجانب بوده و هیچگونه تخلف و مشکلی در طول دوران خدمت به مردم شریف منطقه نداشته ام .لطف بنده را راهنمایی بفرمائید

 30. باسلام
  درصورت امکان فرمول محاسبه خسارت تاخیر تادیه چک ( جریمه تاخیرچک ) که دردادگاهها واجرای احکام دادگاهها مبنی قرارمیگیرد را ارائه نمایید.

 31. با سلام
  جناب اقای مقصود بنده دانشجوی ترم اخر حقوق هستم پرونده ای دارم مبنی بر اینکه ما بین ۲ملک مجاو کوچه بن بستی هست صاحب ۲ ملک توافقنامه ای ما بین خود اضا فرمودند مبنی بر این که به این شرط اجازه باز کردن درب را دارد که حق عبور مصالح یا خودرو را نداشته باشد حال هیچ راه دیگری بجز کوچه نیست برای بردن مصالح وقتی این توافق نامه را بین خود امضا کردن اطراف ملک ساخته نشده بود فکر نمیکردن این مشکل پیش بیاید سوال بنده از شما این است که چطور میتوان این توافقنامه را باطل کرد
  با تشکر

 32. بسمه تعالی
  با عرض سلام وخسته نباشید
  اینجانب فرمان فرخی نیا فرزند علی عسگر به ش.ش ۲۲۸ شغل بنا.اینجانب در مورخ اردیبهشت ۸۶ یک واحد مسکونی پیش خرید نمودم هنگام تنظیم قرارداد ۱۳میلیون تومان پرداخت کرده وقرار شد مبلغ ۱۰میلیون تومان نیز هنگام تحویل منزل ومبلغ ۲۰میلیون تومان موقع به نام زدن سند در دفتر خانه باید پرداخت میکردم.
  طبق توافق طرفین بنده باید کارهای ساختمانی برای طرف قرارداد انجام میدادم و ایشان دستمزد من را به طور کامل پرداخت میکرد و من هنگام تحویل منزل وهنگام سند باید وجه باقی مانده را پرداخت میکردم ولی ایشان در تاریخ شهریور ۸۹ تمام پول منزل را از دستمزد بنده کسر کرده و سندی نیز به نام بنده زده نشد.در ضمن از دستمزدی کار بنده۶ میلیون تومان دیگر به مدت یک سال است نزد آنها باقی مانده که به من پرداخت نکردن.هر زمان که من از انتقال سند با این سه نفر(مشاور املاک که طرف قرارداد است ویک نفر بسازوبفروش که کارهای ساختمانی را برای او انجام میدادم و یک نفر وام گیرنده وانتقال دهنده ی سند است که هر سه نفر شریک هستند) صحبت میکردم آنها اظهار میداشتند با پرداخت پول وامی که برای ساختن آپارتمان گرفته بودند سند بنده خود به خود آزاد میشود.
  ولی در تاریخ اسفند۹۰ اجرائیات بانک به درب منزل مراجعه کرد متوجه شدم که مبلغ۲۳میلیون تومان از وام ساخت وساز پرداخت نشده و در صورت پرداخت نکردن سه واحدی را که سند نشده بود بانک به مزایده میگذاشت.
  وقتی که با هر کدام از آقایان تماس میگرفتم در جواب میگفتند که به ما ربطی ندارد.و من به ناچار برای جلوگیری از فروش منزلم سهم وام خودم را که به مبلغ ۷۴۷۰۰۰۰ تومان بود پرداخت کردم.و مبلغ ۷۵۶۰۰۰ تومان نیز بابت دارای وشهرداری وانتقال سند وهمچنین برای نصب کنتور آب که همگی به عهده ایشان بود بنده پرداخت نمودم و همچنین در قرارداد باید درب برقی نصب میشد که درب معمولی استفاده شده وقسمتهای از آپارتمان هنوز تکمیل نشده.
  من از آنها شکایت کردم اما در جلسه اول آنها در دادگاه حاضر نشدند .
  سوال من این است ۱-میخواستم بدانم من میتوتنم این مبلغ ۱۴میلیون تومان را از آنها بگیرم۲-میتوانم ضررو زیان این مبلغ پولی را که در مدت یک سال و نیم از دست مزدم کم کردند و سندی و به نامم نزدند همچنین ۶ میلیون تومانی را که یک سال نزد آنها مانده از آنها دریافت کنم.
  باتشکر لطفا من را راهنمایی کنید.

  • شمامی توانید باطرح دعوای صحیح به حقوق خود برسید.عدم حضور خوانده می تواند منجربه رای غیابی شود،که معمولا درآن دفاعیات خواهان مورد توجه قرارمی گیرد.بایک وکیل مطلع حضورا مشورت کنید.

 33. با سلام.همسرم بعد از ۱۰سال بصورت طبیعی باردار شد. و تحت نظر دکتر متخصص قرار گرفت.متاسفانه در ماه ۷ در سونوگرافی اعلام مرگ جنین بعلت کم شدن اب امونیتک شد.در حالیکه ۲۰ روز قبل از این همسرم به پزشک از ترشح غیرعادی واژن و کبودی دست و پا شکایت کرده بود ولی دکتر انرا امری طبیعی و فاقد خطر دانسته بود.برخی پزشکان میگویند افراد باردار بالای ۳۵سال سن محتاج معاینات پزشکی بیشتری میباشند بخصوص که اولین بارداری انان هم باشد.متاسفانه همسرم در بهترین وضعیت هر ۱ماه معاینه میشد.و گاهی با فاصله ۲ ماه.(به علت ازدحام بیش از حد مریض)در ضمن خود دکتر معاینه نمیکرد و کارشناسان ماما معاینه ولی از مهر دکتر در ویزیت استفاده میکردند که نمونه امضاهای مختلف ولی با مهر واحد را دارم.نمیدانم ایا پزشک دچار قصور و تخلف شده است یا خیر؟بخصوص که میگویند چون شورای داوری در نظام پزشکی و پزشکی قانونی خودشون دکتر هستند رای به ضرر همکار خود نمیدهند و تقریبا شکایت بیفایدست. حال باید چیکار کنم؟لطفا راهنمایی فرمایید

 34. با سلام و احترام
  اینجانب در یک آپارتمان تک واحدی ۴ طبقه زندگی می کنم که دارای حیاط مشاع میباشد و ساکنین طبقه اول که از بالکن آنها ورودی پله به حیاط دارد بدون رضایت دیگر مالکان اقدام به قفل نمودن درب حیاط نموده اند و اجازه ورود به دیگران نمی دهند و بهانه می آورند که ممکن است دزد بیاید منزل آنهاو در این مورد صحنه سازی الکی هم کرده اند.
  حالا سوال من از جنابعالی این است اگر اینجانب به تنهایی از ساکنین طبقه اول در این مورد شکایت کنم ( زیرا ساکنین دو طبقه دیگر علیرغم ناراضی بودن ، تمایلی به شکایت ندارند ) دادگاه به نفع من رای میدهد یا خیر .
  با تشکر

 35. با عرض سلام و خسته نباشید
  اینجانب یک واحد آپارتمان در تاریخ ۱۵/۷/۱۳۹۰ پیش خرید نمودم از دونفر که بصورت شریک باهم کار میکرند خریداری نمودم و زمان تحویل آن دقیقاً یکسال بعد بود اما یکی از سازندگان(یعنی یکی از طرفین قرارداد) مفقود الاثر شده و طرف دوم نیز بدلایلی دیگر نمی خواهد مراحل ساخت را ادامه دهد. به اطلاع میرساند مراحل ساخت تا ۴۰% پیش رفته و طرف دوم میخواهد سهم خود را با اینجانب تسویه نماید و زیر بار بدهی شریک خود نمی رود. لازم به توضیح است مبلغ ۵۵میلیون تومان طی ۶ ماه دریافت نموده اند .
  خواهشمند است راهنمائی فرمائید که پس از طی یکسال بنده به چه صورت می توانم به ملک خود برسم و یا تسویه کنم.
  ممنون

 36. با سلام
  یک ملکی رو ما خریداری کرده ایم که یک باب مغازه آن در سال ۵۸ به سرقفلی داده شده و از سال ۷۲ تا سه سال قرارداد داشته و از آن به بعد تا کنون قرارداد تمدید نشده و اجاره به مدت ۱۰سال به مالک قبلی و به مدت ۷ماه به بنده پرداخت نشده و شغلش تغییر نکرده
  حال پروانه گرفتیم برای تجدید بنا ۱٫ برای پرداخت نکردن اجاره به مالک قبلی و بنده میشه راحت تر تخلیه کرد و یا اینکه با پرئانه تجدید بنا ؟ ۲٫ ارزش ملک نوسازهمسایه ها متری ۴ میلیون تومان است . شرعاً و عرفاً چه مقدار باید به مستآجر پرداخت نمود تا تخلیه کنه ؟

 37. باسلام:
  بنده تیر ماه امسال یک تصادف کردم که در این تصادف یک خانم فوت شد با توجه به اینکه طبق قانون دیه کامل زن نصف مرد است و طبق تبصره ۲ ماده ۴ سازمان بیمه مکلف به پرداخت دیه تا سقف بیمه نامه میباشد وسقف بیمه نامه من ۶۰ میلیون تومان است سوالم این است که آیا در صورت راضی نشدن طرف مقابل بنده باید مابه التفاوت دیه که حدودا” ۳۵ میلیون تومان است رابپردازم و اینکه چگونه میتوانم از خودم دفاع کنم

  • مابه النفاوت دیه به عهده راننده مقصراست . پیشنهاد میکنم توافق کنید.درغیر اینصورت درموقع افزایش مبلغ دیه مشمول یوم الاداء خواهیدشد.

 38. با سلام و احترام

  ما منزلی داریم که روی طبقه اول ( بروی هم کف ) اتاقی به مساحت ۲۱ متر مربع قبل از نقل و انتقال به پدرم ساخته شده بوده است ۲ سال پیش پدرم عمرش رو داد به شما و ما پارسال برای انحصار وراثت اقدام کردیم.

  شهرداری طی گزارشی از کمیسیون ماده صد مستقر در شهرداری بدلیل احداث ۲۱ متر مربع زیربنای مسکونی در طبقه اول (بروی هم کف ) تقاضای رسیدگی نمود و کمیسیونهای بدوی و تجدیدنظر حکم به قلع و قمع زیربنای مذبور صادر نموده اند.

  ما پرونده را با جمع آوری تامین دلیل ( نامه کارشناس دادگستری که سال ساخت ملک را از زمان کارشناسی (سال ۹۰ ) حدود ۱۵ سال قبل میداند و سال ساخت به قبل از نقل و انتقال میرسد ، استشهاد محلی که به تایید همسایه های قدیمی محل و شورای محل رسیده است ، عکس هوایی سال ۷۵ که قبل از نقل و انتقال بوده و اتاق فوق در آن مشخص است ، گزارش پایان کار که سال ۷۷ صادر شده همون سالی که ما منزل را از ورثه صاحبخونه قبل خریداری کردیم ) به دیوان عدالت ارسال کردیم .

  همه وراث به برادر بزرگم وکالت دادند ولی ظاهرا وکالت قابل قبول نبوده و دیوان محترم اینگونه رای صادر کرد:

  با توجه به محتویات پرونده و اسناد و مدارک ارائه شده شاکی بطور مشاعی در پلاک ……. حق دارد و دیگران نیز در این پلاک ذیحق بوده و تمامی مالکین در جزء جزئ آن شریک بوده و دادخواست باید بنام همه مالکین باشد لذا دعوی به کیفیت مطروحه قابل استمناع نبوده و قرار رد شکایت صادر و اعلام میگردد این رای قطعی است .

  الان همه وراث که تعداد ۹ نفر میباشند شکایت را امضاء و به تایید شورای شهر رساندیم و باز برای دیوان محترم ارسال کردیم.

  حال سوال بنده از شما وکیل محترم این است که این پرونده قابل بررسی مجدد هست یا نه ؟

  ضمنا معاون محترم شهردار وقتی فهمیدند پرونده را به دیوان عدالت اداری ارسال کرده ایم به بنده گفتند که بجای این همه خرج خرابش میکردید ارزون تر پاتون میفتاد و بنده در جواب به ایشون عرض کردم که اینجوری حداقل خیالمون راحته دنبال حقمون رفتیم که ایشون با حالت تمسخر گفتند برید حقتون رو بگرید. خواستم ببینم ما به حقمون میرسیم و یا تمسخر ایشون که بیانگر این بود که کاری از پیش نمیبریم درست است ؟!

  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

 39. ممنون بابت راهنمایی، لطف کردید.

  خدا از زبونتون بشنوه ، والا الان یک ساله داریم دوندگی میکنیم ، بخاطر یه اتاق ۲۱ متری اعصاب و روانمون به هم ریخته، خدا کنه دیوان حکم کمیسیون رو بشکنه و با همون جریمه ختم به خیر بشه وگرنه باید کلی هزینه ناحق بابت تخریب و بازسازی پشت بوم و دیوار طبقه دوم همسایه بپدردازیم .

 40. باسلام.زمینی درسال۱۳۵۱به فرد فقیری داده ایم که بصورت رهن روی آن کار کند . بتاریخ سال۱۳۵۱قولنامه ای دستی تنظیم کرده وسال۱۳۹۰ از ما شکایت کرده است. درحالیکه زمین مذکور سند منگوله دار دارد و در سال ۱۳۸۴با حصر وراثت و بصورت ارث از پدر به پسر رسیده است. بخاطر انحصار ورثه و سند جدید بعنوان خرید مال غیر و کلاهبردار قاضی رای بر محکومیت ما به مدت یکسال حبس تعذیری داده .حال بفرمایید تکلیف چیست؟

 41. با سلام و عرض خسته نباشید اینجانب در حدود ۴ماه پیش با کامیونی که از پشت به من زد تصادف کردم افسر در محل حاضر واظهار داشت من مقصرم در صورتی که من در لاین خود بودم پس از شکایتی که به دادگاه داشتم کارشناس دادگستری وی را مقسر دید وعدم توجه به جلو از جانب کامیون را مسبب این تصادف دانست بعد از استعلام راهنمایی و رانندگی دادگاه وی را به ۲ملیون تومان پرداخت خسارت محکوم کرد ولی ایشان نه ادرس نه تلفن درست داده بود پس از صدور حکم ممنوع المعامله راهنمایی گفت سند کامیون اجاره به شرط تملیک است و نامه به دادگاه زد. به دادگاه رفتم ودادگاه گفت کامیون را نمیتوانیم توقیف کنیم گفتم از شرکت شکایت کنم گفتند به شرکت فروشنده ارتباط نداره ما فقط جلب میتونیم صادر کنیم بفرمایید من چجوری میتونم ماشینو توقیف کنم/در ضمن مامور راهنمایی از کشیدن کروکی خودداری کرد شب تصادف….با تشکر

 42. با سلام
  خدمتتان عرض کنم بنده در انتهای بن بست ۴ متری ساکن هستم (آپارتمانی که اصلاحی داشته وعقب نشینی کرده و ملک روبرویی ما هم اصلاحی دارد)و پارکینگ دارم و همسایه روبروی ما که یک ملک ویلای دارد بیشتر اوقات ماشینشو روبروی پارکینگ ما پارک میکند(البته به زعم خودش کنار دیوار خودش )و برای ورود و خروج از پارکینگ باید زنگ بزنم بیاد ماشینشو ورداره حالا میخوام ازش شکایت کنم از نظر حقوقی حق من چگونه است و چگونه اقدام کنم.
  با تشکر
  اسفندانی

 43. باسلام وعرض خسته نباشید
  میخواستم بنده رادرمودی راهنمائی فرمائیدکه آیا کوی بن بستی که درب یک مدرسه به آن کوچه بازمیشودرباتوجه به اینکه مجوز درب ترددخودرو ازطرف دادسرابرای مدرسه صادر شده است میتوان سر کوچه درب گذاشت وازتردد خودروها به مدرسه جلوگیری نمودباسپاس بیکران از حضرت عالی. درصورت امکان سریعترپاسخ فرمائید .

 44. باتشکرازالطاف حضرت عالی وباتشکری دیگربابت پاسخ گوئی سریع عذربنده راپذیراباشید وبرایم بنویسیداگرحکم مدرسه ازدادگاه باشد حق باماخواهدبود .آیا اصلااهل محل با توجه به ((تبصره ۶ ذیل ماده ۹۶ و ماده ۱۰۱ قانون شهرداریها اگر کوچه ای معبر عام محسوب گردد و مورد بهره برداری قرار گیرد متعلق به شهرداری خواهد بود و قابل تملک خصوصی نیست و کو چه بن بست اختصاصی ، کوچه بن بستی است که به موجب سند رسمی درمالکیت شخصی قرار دارد و شخص یا اشخاص مذکور و خانواده آنان از آن استفاده می کنند)) چنین کوچه ای معبر عمومی محسوب می شودیانه .

  • مطابق ماده ۲۴ قانون مدنی مصوب ۱۳۰۷ « هیچ کس نمی تواند طرق و شوارع عام وکوچه هایی را که آخر آن مسدود نیست را تملک نماید.»
   حال آیا کوچه های بن بست را می توان جزء طرق و شوارع عام مرقوم در ماده ۲۴ قانون مدنی دانست؟ از مواد قانون مدنی بر می آید که حکم کوچه های باز با بن بست متفاوت می شود و به نظر می رسدکه نتوان کوچه های بن بست را معبر عمومی تلقی کرد و باید کوچه های بن بست را ملک مجاوران آن دانست خواه دری به آن بازکرده باشد خواه نه ، مجاورت املاک نسبت به کوچه ها ظهور در مالکیت مشاع مجاوران دارد .
   صرف طولانی بودن گذرهای اختصاصی نیز موجب عمومی بودن آن نمی شود و رویه قضایی نیز بر این معنا دلالت می کند.(رأی شماره ۷۸/۲۱۰ مورخ ۲/۱۰/۸۰ )علاوه بر این اداره حقوقی قوه قضائیه طی نظریه مشورتی شماره ۶۵۶۴/۷ مورخ ۲/۱۰/۷۶ در این رابطه بیان داشته است :با توجه به تبصره ۶ ذیل ماده ۹۶ و ماده ۱۰۱ قانون شهرداریها اگر کوچه ای معبر عام محسوب گردد و مورد بهره برداری قرار گیرد متعلق به شهرداری خواهد بود و قابل تملک خصوصی نیست و کو چه بن بست اختصاصی ، کوچه بن بستی است که به موجب سند رسمی در مالکیت شخصی قرار دارد و شخص یا اشخاص مذکور و خانواده آنان از آن استفاده می کنند و چنین کوچه ای معبر عمومی محسوب نمی شود.

 45. با سلام

  بنده به همراه دوستم قصد خرید یک واحد آپارتمان را داریم
  می خواهیم بصورت شریکی خرید بکنیم(۲۵ درصد بنده و ۷۵ درصد دوستم هزینه خواهد کرد)
  لازم به توضیح است که این آپارتمان وام ۲۰ میلیونی هم دارد.
  این آپارتمان بصورت پیش فروش با تحویل یک ماه است و بنابراین در حال حاضر سند ندارد.
  می خواهیم این کار بصورت کاملا قانونی و واضح انجام شود تا بعدا مشکلی ایجاد نشود.
  لطفا در مورد نحوه تنظیم قولنامه و سند که به نام چه کسی و چگونه باید ثبت شود و اینکه تکلیف وام در قولنامه و سند چه خواهد بود، راهنمایی فرمایید.

  • به نسبت ۱٫۵و۴٫۵دانگ واقساط آن هم به همین صورت بین شماوشریک باید پرداخت شود.به هرحال درمجل تنظیم قردادبایدتمام جوانب امربدون هیچ ملاحظه ای درنظرگرفته شودتادرآینده مواجه بامشکل نشوید.

 46. با سلام
  لوله فاضلاب همسایه طبقه بالایی ما داخل رابیتس (فضایی بین سقف کاذب و کف طبقه بالا )قرار دارد واین لوله با شت های پیایی و نعدم پیگیری همسایه طبقه بالا برای ما مشکل ساز شده است .
  آیا من می توانم در خواست جمع آوری و یا مسدود کردم این لوله راشته باشم و یا قانون اجازه این کار را به من نمی دهد .
  از زمانی که برای خواندن و یا احیانا پاسخ به من صرف می کنید ممنونم

  • بهترین راه توافق براصلاح اشکال پیش آمده است .درغیر این صورت می توانید از طریق شورای حل اختلاف پیگیری نمائید.

 47. سلام
  فامیل بنده قبل از فوتش ۲قطه زمین به متراژ۱۰هکتار به فروش می رساند و در قولنامه که با حضور شاهد ولی ثبتی نشده به شخصی می فروشد و در متن قید شده در صورت پرداخت نکردن هزینه ظرف مدت ۴۸ساعت قرار داد باطل می شود که متاسفانه به علت بیماری و مسافرت خریدار به خارج از کشور قرار داد باطل شده ولی خریدار بعد از چند سال به کشور باز می گردد و با قرار دادی که داشته و بالا رفتن قیمت زمین با کلاهبرداری و دادن رشوه و جعل امضا زمین را تصرف کرده و با اعتراض پرونده به دادگاه تجدید نظر انتقال پیدا می کند .
  حال می خواستم بدانم آیا می شود کاری انجام داد؟
  آیا شما وکالت در خصوص پرونده های ثبتی مثل این موضوع را قبول می کنید؟

 48. سلام.وخسته نباشید.پرونده دریم که بعنوان اعاده حیثیت از شاکی نمودیم که شکایت کذب نمود .به دلیل اینک وکیل بنده باید بعنوان افتراشکایت مینموده شکایت مبنی برقذف نموده وتجدیدنظر وی راتبرءنمود چگونه وکجا اعتراض نمایم تاحق خود وخانواده ام رابااین شکایت وی ابروریزی وی را پاسخ دهم

 49. با سلام و احترام

  سؤالی در خصوص جرایم پزشکی دارم. برادر من در حدود بیست و چهار سال پیش در اثر سهل انگاری پزشک زنان و زایمان دچار نارسایی حین تولد و فلج مغزی حاد شد که عوارض و مشکلات زیادی را برای خانواده ایجاد کرده است. متأسفانه به دلیل پنهانکاری بیمارستان در خصوص مدارک و نیز عدم اطلاع کافی پدر و مادرم هیچ گونه پیگیری قضایی متوجه پزشک خاطی نگردید. حال اینجانب قصد دارم علی رغم فقدان مدارک کافی و گذشت زمان نسبت به پیگیری موضوع تا حصول نتیجه اقدام کنم.
  لطفاً در این خصوص بنده را راهنمایی بفرمایید.

  با سپاس فراوان

 50. سلام آقای وکیل،بنده سال گذشته آپارتمانی را پیش خرید کردم و ۷۰ درصد مبلغ آپارتمان را پرداخت کردم و قرار شد ۳۰ درصد باقیمانده هنگام تحویل آپارتمان پرداخت شود.سند بنگاه را هم دریافت کردم و قرار بود مردادماه امسال آپارتمان را تحویل بدهد،اما متاسفانه طرف معامله،مجتمع۴ طبقه و ۱۲ واحدی را که قرار بود بسازد و یک واحدش هم متعلق به اینجانب بود،نیمه کاره رها کرده و به مراجعات ما پاسخ نمیدهد.از طریق دادگاه هم اقدام کردیم و دوبار با مامور به درب منزلش رفتیم و برای دادن برگه اظهارنامه اقدام کردیم اما درب منزل را باز نکردند.ضمنا در قرارداد بنگاه آمده که مبلغ دیرکرد برای هر روز تاخیر ۱۰ هزار تومان میباشد.الان ما چکار میتوانیم بکنیم..چگونه میتوانیم سازنده را مجبور به اتمام ساخت مجتمع و تحویل آپارتمان خود کنیم.با تشکر بسیار از زحمات شما

 51. با سلام
  مدت یکسال است که ماشینم را فروخته ام و وکالت تعویض پلاک به خریدار داده ام ولی تا بحال اقدام به تعویض پلاک ننموده. الان ماشین خریده ام و پلاکم را میخواهم ، چطور میتونم پلاکم را فک کنم؟
  با تشکر

 52. با سلام
  پدر بنده قصد گرفتن سند برای زمین کشاورزی اش به متراژ ۷۵۰۰ متر را دارد. در سند اصلاحات ارضی متراژ آن ۵۰۰۰ متر عنوان شده و ادارۀ ثبت هم می گوید به همین میزان ۵۰۰۰ متر که در سند اصلاحات ارضی ذکر شده سند می دهد. سوال بنده این است که برای ۲۵۰۰ متر باقی چه باید کرد و به چه مرجعی باید رجوع کرد. بی اندازه سپاسگزارم

 53. سلام.با سپاس از وقت گرانبهایتان.یکی از آشنایانم در زمینه خانوادگی نیاز به وکیل داشت. من به یکی از آقایان که در آزمون مشاوران سال گذشته شرکت کرده بود،سپردم که وکیلی کاردان معرفی کند.او گفت در حال کارآموزی هست و خودش این کار را انجام میدهد و تحت تمبر باطل کردن چندین بار از او پول گرفته،بدون اینکه با او قراردادی داشته باشد و یا رسیدی داده باشد.بعد از گذشت ۵ ماه از آنجا که شک داشتم پیگیری کردم،تا اینکه متوجه شدم ایشان هیچ کاری نکردند.زیرا که فاقد سمت وکیل هستند و به دروغ گفتند که در آزمون م ۱۸۷ قبول شدند.و در ذهن خود داستان تشکیل جلسه دادگاه و کارهای که کرده بودند را به دوستم گزارش میدادند که البته این فقط ساخته و پرداخته ذهن خودش بود و در عالم واقع هیچ کاری صورت نگرفته بود.با توجه به فرصتی که از بین رفته و برای دوست من بسیار حیاتی بود.دوستم تحت چه عنوان می تواند،از ایشان شکایت کند؟

 54. با سلام
  آیا یک مدیر دستگاه دولتی که کارمند رسمی است می تواند مجوز شرکت نمایشگاهی بگیرد و کار اقتصادی انجام دهد ؟

 55. با تشکر از پاسختان می توانید لطف کنید و ماده قانونی و یا منابعی در این خصوص که بتوان به آن استناد محکم نمود را هم بیان کنید ( مصداق دوشغله بودن )

  • الف- ممنوعیت جمع شغل دولتی مطابق اصل ۱۴۱ قانون اساسی مستخدمین دولتی نمی‌توانند بیش از یک شغل دولتی داشته باشند و داشتن هر شغل دیگر در مؤسسات دولتی و یا عمومی، نمایندگی مجلس شوای اسلامی، وکالت دادگستری، مشاوه حقوقی و نیز ریاست و مدیریت عامل یا عضویت در هیأت مدیره انواع مختلف شرکت‌های خصوصی، جز شرکت تعاونی ادارات و مؤسسات برای آنها ممنوع است. البته سمت‌های آموزشی و مؤسسات تحقیقاتی از این حکم مستثنی هستند.

   ضمن اینکه مطابق ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب ۱۳۷۳، هر شخص تنها می‌تواند یک شغل دولتی داشته باشد و متخلفین از قانون، اعم مستخدم، آمر و صادرکننده حکم استخدام در صورت اطلاع از شغل دوم و مسؤولین ذیحسابی واحدهای دولتی در صورت پرداخت حقوق و مزایا و اطلاع از شغل دوم به مجازات انفصال محکوم خواهند شد.

   ب- ممنوعیت جمع شغل دولتی و آزاد: با توجه به اینکه کارمند دولت ساعات اداری را در قبال دریافت حقوق و مزایا در اختیار دولت قرار داده است، بنابراین حق ندارد در ساعات اداری به انجام مشاغل خصوصی بپردازد. ولی همانگونه که مشخص است، اشتغال به مشاغل آزاد و خصوصی در اوقات غیراداری ممنوعیتی ندارد.

   البته مطابق قانون منع مداخله وزراء، نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری مصوب ۱۳۳۷، کارمندان دولت و شرکت‌های خصوصی که مدیریت، بازرسی، نظارت و یا بیش از پنج درصد سهام آنها متعلق به کارمندان می‌باشد، حق ندارند در معاملات دولتی وارد شوند.

 56. با سلام و تشکر … همسر سابقم ملکی را در استان مازندران من باب مهریه به من بخشید که این انتقال تنها به شکل قول نامه محضری صورت گرفته…قصد دارم این ملک را به نام بزنم سوال۱- آیا میتوانم اینکار را در یکی از دفاتر اسناد تهران انجام دهم؟ سوال۲- هزینهء به نام زدن چقدر است؟ ممنون ممنون ممنون

 57. با سلام خدمت جنابعالی
  جناب وکیل بنده میخام برای کم کردن سن خودم اقدام کنم بنده را راهنمایی کنید که آیا می شود ۵ سال شناسنامه ام را کوچک کنم و باید چکار کنم؟
  با تشکر فراوان

 58. سلام خسته نباشید خدمت شما
  من سال ۸۹ تصادف کردم و بعد از گذراندن مراحل قانونی حکم دادگاه صادر شد و من میبایست دیه دو سر نشین ماشین مقابل میدادم البته جزی بود شکستگی دست و کبودی زخم بعد از صادر شدن دیه مدارکم به بیمه رازی دادم وانها هم چیزی به من نگفتن که باید پیگیری کنم منم فکر میکردم که انها دیه خود را گرفتن تا اینکه چند هفته پیش برام حکم جلب صادر شده بود و طرف مقابلم دیه به روز میخاد بیمه هم به همان سال میده خواهشمندم راهنمایی کنید که ایا انها میتونن باز برام حکم جلب بگیرن یا من میتونم شکایت کنم………..ممنون از وقتی که میزارید

 59. سلام
  ۱۴ سال است بصورت قانونی صاحب سر قفلی یک باب مغازه می باشم .مبلغی را سالانه به مالک می دهم . مالک می خواهد ملکش را بکوبد واز نوع درست کند . ار گرفتن اجاره خوداری میکند. در ضمن مالک بنده یکم نفر نیست ورثه میباشند. سوال اصلی بنده این است (ایا مالک بدون اجازه صاحب سرقفلی میتواند مغازه بنده را بکوبد) سوال دوم (از گرفتن اجاره خوداری بنده چکار کنم)

 60. سلام
  اینجانب سال ۸۶ دو نسخه تیزر تبلیغاتی برای یکی از بانک های خصوصی به درخواست مدیر عامل بانک ساخته وبا توجه به هزینه های ساخت هر کدام به مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰۰۰ریال این بانک طی در خواست اینجانب در دو مرحله مبلغی در حدود ۶۰۰۰۰۰۰۰ریال پرداخت نموده لذا خواهشمند است راهنمایی بفرمایید بعد از گذشت چند سال و داشتن نسخ این تیزرها امکان گرفتن مطالبات اینجانب وحود دارد و چگونه با سپاس

 61. سلام
  اقای وکیل به من میگن رابطه استیجاری شما مشمول قانون روابط موجر و مستاجر۱۳۵۶ است زیرا انتقال از مستاجر قبلی مطابق ماده۱۹ قانون مذکور باید به موجب سند رسمی تنطیم دفترخانه باشد نه قولنامه بنگاه. بنده (۱- سرقفلی را از مستاجر قبلی خریدم .
  ۲- با قولنامیه رسمی بنگاه خریدم.
  ۳- با رضایت مالکین که وارثین هستند و پشت قولنامه را هم همه ورثه ها امضا کردند .)
  در شهر ما اکثر مغازه ها در بنگاه با قولنامه و رضایت مالک معامله میشود وهیچ کدام در دفتر خانه سند رسمی نمیشوند . خواهش میکنم بنده را بیشتر راهنمایی کنید. با تشکر.

 62. سلام من ۴ سال پیش ماشینم را قولنامه ای فروختم و وکالت فروش و تعویض پلاک بهش دادم و تازیخ تعیین نکردم. ولی بعد از مدتی متوجه شدم که اون شخص هم ماشین را فروخته و الان ماشین ۵ دست گشته و هنوز پلاک شخصی من روی اون ماشین است. و جریمه ۴۷۰۰۰۰ دارد . از خریدار شکایت کردم ولی قاضی حکم داد که خریدار برود فک پلاک کند اما ماشین ۵ دست گشته است. چطور می توانم پلاک را توقیف کنم

 63. با سلام
  در خصوص ارث سئوالی داشتم ما ۶ خواهر و برادر هستیم پدرم سال گذشته فوت نموده. ۲تا از بچه ها ارث خود را مطالبه نمودند با توجه به اینکه مادرم ۷۲ سال دارد و درآمدی ندارد (حقوق بازنشستگی) آیا باز هم به مادرم فقط سهم یک هشتم می رسد؟ با توجه به اینکه مادرم با این سهم  نمی تواند از پس مخارج زندگی خود بربیاید، به نظر شما چه باید کرد و شما چه پیشنهادی دارید

  • به هرحال آنها مطالبه سهم الارث خوددارند وقانون هم به آنها این اجازه رامیدهد.به مادرتان علاوه برسهم الارث ،مهریش راهم می تواند مطالبه نماید.

 64. با سلام و عرض خسته نباشید
  کوچه ای داریم که از هر دو طرف باز ولی به یک خیابان(بزرگ و کم تراکم) منتهی میشود.
  یکی از همسایگان ما دارای ماشین سنگین است که آن را همیشه به نزدیکی خانه ما و کمی با فاصله تا خانه خودش پارک میکند و کوچه را از یک طرف کاملا مسدود برای وسایل نقلیه می نماید.گاز حاصل از سوخت کامیون(به خصوص وقتی که کامیون را برای مدت تولانی روشن میگذارد) حتی در صورت بسته بودن درها و پنجره های خانه ما به درون خانه راه پیدا کرده و موجب آزار می شود.
  از طرفی هم عبور و مرور از طرف دیگر کوچه بسیار مشکل است.تا حدی که چند بار ساییده شدن بقل اتومبیل های همسایه های دیگر به کناره های تیر چراق برق باعث بروز خسارت شده است.
  بار ها و بار ها به دارنده کامیون تذکر داده شده (از طرف ما و همسایگان دیگر) ولی این آقا هیچ عکس العملی از خود نشان نداده و کار خود را باز تکرار می کند.
  در مقابل چنین انسانی چه کاری برای رهای از این مشکل پیشنهاد می کنید؟
  قانون برای ان مواقع حکمی هم دارد؟

  • میتوانید ازایشان دردادگاه شکایت باعنوان مزاحمت نمایید.بهتراست اول ازطریق فرستادن اظهارنامه باامضاء کسانیکه ناراضی هستندازوی بخواهید رفع مزاحمت نماید.

 65. من دارای خانه با پارکینگ اختصاصی هستم یکی از همسایگان مدعی است بخش سرایداری روی سند آن و با عنوان انباری مسکونی می باشد که درب آن در پارکینگ من باز می شود ،با توجه به ایتکه پارکینگ در سند من هست می توانم شکایت کنم و کجا ؟

 66. باسلام و خسته نباشید
  برادر من فوت کرده و یک همسر موقت دارد و برادر من به جز مال ورثه ای پدرم که هنوز بین وراث تقسیم نشده است چیز دیگری ندارد و همسر موقتش ادعای مهریه دارد .آیا به لحاظ قانونی قابل اجراست ؟

 67. کوچه دوست من کم عرض است عرض کوچه چهار متر است و یکی ازهمسایگان ماشینش را به هرنحو که پارک کند دوستم نمی تواند از ان قسمت کوچه عبور کند و ماشینش را در پارکینگ منزلش پارک کند چند بار بهاین همسایه تذکر داده و گوش نکرده اکنون یک استشهاد محلی هم گرفته و میخواهد ازاین همسایها ش شکایت کند،باید چکارکند؟.

  پیشاپیش از راهنمایی شما تشکر می کنیم.

 68. مقداری سهام یک شرکت تعاونی متعلق به من هست که میخوام بفروشمش.خریدار میخواد نصف پول رو یکساله بده،اما همه چیزو تحویل میگیره وهمه چیز به نامش میشه.اگه به اندازه ما بقی پول،خانه اش را در رهن من ببرد،ایا باز جای نگرانی وجود دارد.شما چه پیشنهاد میکنید،لطفا راهنمایی بفرمایید

 69. خانه ای را خریده ام که مستاجرش تا شهریورماه در آن ساکن است .با توجه به اینکه مالک عوض می شود چه کار کنم که مشکلی برایم پیش نیاید…ممنون

  • هرچندشماقائم مقام مالک قبلی میشوید. ولی بهتراست درظهرقرارداداجاره بین شما ومستاجر تعهداتی که می خواهیدذکر وبه امضاء شاهدین برسد.

 70. سلام: وارثین صاحب سرقفلی یک باب مغازه هستیم که از پدرمان به ارث رسیده . برای فروش گذاشتیم و مشتری هم داره ولی مالک مانع میشود حق اربابی هم به مالک پیشنهاد کردیم ولی هر بار بهانه ای میاورد و نمی گذارد معامله شود.لطفا ما را راهنمایی فرمایید.

 71. سلام خسیته نباشید ما دوخودرو را باهم معاوضه کردیم دوو سی الو و پراید۸۸ به مراکزتعویض پلاک مراجعه کردیم متوجه شدیم اتاقه دوو سی الو تعویض میباشد به فروشنده گفتم که بریم معامله را فسخ کنیم اما قبول نکرد ایا میتوانم پرایدموتوقیف کنم؟ممنون

 72. با سلام
  از وکلا که میپرسیم میگن بعد از قطعیت حکم ماده ۲ واسه مهریه اجرا میشه ولی وقتی به دادگاه که میریم قاضی حکم جلب نمیده. آیا این کار قاضی خلاف نیست؟
  با تشکر فراوان

 73. با سلام وخسته نباشید.مادرکوچه ای بن بست زندگی میکنیم که متاسفانه فاقد پارکینگ هست البته ما ماشین خودمون رو در خیابان ها و کوچه های دور پارک میکنیم که مبادا مزاحم کسی باشیم،ولی همسایه هایی هستند که همیشه تو کوچه پارک میکنند و مدتها همینجا پارکه.بعد مدتها دیشب مهمان من ماشین خودش رو بدون مزاحمتی گوشه ای پارک کرد . امروز خانمی زنگ خونموم رو زد و گفت که میشه بردارید ما رو حساب ادب و نداشتن مزاحمت برداشتیم که مشکل حل شه بعد با کمال تعجب دیدم همسر خانم ماشین رو همونجا پارک کرد و پرسیدم مشکل چی بود گفت ماشین ما دیشب سرکوچه پارک بوده الان همسرم اومده گفتم شما باید ماشینو بردارید.چون این کوچه ظرفیت ماشینش پره تو حق نداری وقتی مستاجری پارک کنی ما اینجا ۱۰ سال زندگی میکنم درحالیکه این کوچه مشاع هست .راستش خیلی حرکتش بد بود و نمیتونم قبول کنم . چیکار کنم؟

 74. با سلام
  ما در کوچه بن بستی زدگی می کنیم که از ۴ سال قبل در قسمت انتهای آن مشغول ساخت یک مجتمع بزرگ هستند . درب اصلی ورودی این مجتمع از کوچه پشتی می باشد ، اما برای سهولت حمل مصالح یک درب بصورت موقت در انتهای کوچه ما باز کرده اند . در ابتدا یک تعهد نامه محضری نیز مبنی بر اینکه این درب صرفا جهت حمل مصالح و نخاله ها می باشد بین پیمانکار آن ساختمان و ساکنین کوچه ما امضا شد ، اما چند روز پیش شاهد این بودیم که از طرف شرکت گاز جهت نصب علمک گاز آمده بودند و زمین جلوی ساختمان ما را حفاری کردند .
  می خواستم بپرسم آیا نصب کنتور اصلی گاز از قسمت پشت ساختمان قانونی است ؟
  و اینکه آنطور که از شواهد پیداست آیا حق باز کردن درب در کوچه ما که بن بست می باشد را دارند ؟ و اگر ندارند چگونه می توان بصورت قانونی جلوی کار آنها را گرفت ؟

 75. به شهرداری منطقه مراجعه وپیگیرپرونده باشیددرصورت عدم نتیجه ازطریق دیوان عدالت پیگیرموضوع باشید.

 76. سلام وخسته نباشید به شما عزیزان، ممنون که راهنمایی کردید به عرض برسونم شهرداری مدعی راه عموم بوده که با اسرار بنده پیرامون تعریف راه عمومی و کوچه عنوان کردند درخواستی بنویسم موضوع را تشریح دهم که راه مربوط به مدعیان از سمتی دیگر بوده و توسط خودشان مصدود کرده اند، ضمنا درخواستی به اداره گاز دادم تا در صورت امکان گاز رسانی از زمین دیگری صورت بگیرد با توجه به عدم توانایی مالی بنده عنایت بفرمایید از نظر حضرتعالی راهی که بتوانم سریع تر به نتیجه برسم کدام است ایا با توجه به مسایل عنوان شده امکان احقاق حقم وجود دارد یا خیر؟ با تشکر از عنایات شما

 77. جواب همه رو دادید جز جواب منه بدشانسسباسگزارم ما کلا از بد شانسی چیز دیگه نداریم

 78. بنده مبلغ ۳۷۰ میلیون تومان به یک نفر(دوست) قرض دادم در ثبت برگ معاملات نیم برگی تنظیم کردیم که مدیون اقرار صریح به دریافت مبلغ دارد
  این پول خارج سیکل بانکی انتقال پیدا کرد یعنی رسید بانکی ندارم فقط سند ثبتی ذمه مطلق دارم ایا مدیون می تواند به هرشکل منکر شود چون رسید بانکی ندارم این پول طی چند مرحله به ایشان داده شده است . با تشکر

 79. باسلام، پیرامون موضوع سابقا رهنمایی فرمودید، شهرداری نهایتا همکاری کرده و با بیان اینکه محل مذکور کوچه و راه عموم نیست، اما از مامور فنی اداره گاز سوال کردم به چه دلیل لوله گاز عبور داده اند جوابی نمیگیرم! ! از شما استدعا دارم راهنمایی فرمایید توجه به اینکه گزینه شکایت از اداره گاز اخرین راه حل باشد، ایا راه حل دیگری که بتوانم زودتر جوابی بگیرم وجود دارد؟ بنده اطلاعات و سررشته این مسایل را ندارم و راهنمایی شما باعث همکاری شهرداری شد اگر میتوانید منت بگذارید مجددا کمکم کنید. با تشکر

 80. باسلام.
  من با یک فردی ۴۴۰ زمین خریدیم که مبلغ ۲۲۰ متر آن را من پرداخت کردم.
  فرد مورد نظر ۶ طبقه ساختمان بالغ ۱۳ واحد روی آن ساخته است.
  طریقه تقسیم واحدها به چه صورتی است ؟
  با تشکر.

 81. با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  قبل از هر چیزی بابت راه اندازی این سایت از شما سپاسگزارم
  آقای وکیل من شهریور ماه سال۸۹ و۹۰ توسط پزشکی جراحی ستون فقرات شدم اما بهبودی حاصل نشد و صدمات جبران ناپذیری به من وارد شد.در سال ۹۱از ایشان شایت کردم و رای کمیسیون پزشکی نهایتا ۱۵% دیه کامل صادر شد.پرونده به دادگاه رفت اما متهم حاضر نشد و قاضی در اردیبهشت ۹۲ پرداخت ۱۵% دیه کامل را قطعی و حکم نهایی را صادر کرد.
  سوال من از شما این است که این مبلغ دیه با توجه به نرخ دیه سال ۹۲ باید پرداخت شود یا سالهای قبل ؟
  و اینکه قاضی مهلت پرداخت دیه را از تاریخ وقوع جرم ۲ سال اعلام کردن،این یعنی تا پایان شهریور ۹۲؟
  پیشاپیش بابت وقتی که برای ظپاسخگویی به سوالات میخوارید متشکرم

 82. سلام ، می خواستم بدونم اگر یکی خانه اش شمالی باشه و یکی جنوبی با این تفاوت که خانه ی شمالی بتواند ماشین را به داخل حیاط خود ببرد و کوچه ۶ متری باشد و فقط بتوان یک ماشین پارک کرد کدامیک می توانند در کوچه پارک کنند اگر خانه ی جنوبی می تواند پس خانه ی شمالی چگونه ماشین را به داخل ببرد ، خواهشمند است که با توجه به قانون هر چه سریع تر جواب من را بدهید چون شنبه باید بروم دادسرا .

 83. سلام باعرض پوزش بنده سوالی را درخصوص مورد زیر مطرح ولی پاسخی دریافت ننمودم خواهش میکنم اگر ممکنه پاسخ مرا سریعتر بدهید تا بتوانم اقدام نمایم چون امکان تغییر آدرس وی وجود دارد و ممکن است دسترسی بوی برایم امکان پذیر نباشد. حدود شش ماه پیش مبلغ ۵/۲ میلیون تومان به فردی قرض دادم که در مقابل دوسفته به مبلغ یک میلیون و دو میلیون تومان به من داد که نام ونام خانوادگی خود راقید وامضا نموده است (ولی تاریخ ویا مبلغ وآدرس و… ننوشته است ) قرار بود این پول را یک هفته بعد به من بدهد ولی با وجودی که چند بار تقاضا نموده ام بهانه می آورد و پول را نمی دهد راهنمایی کنید که برای پس گرفتن پولم چگونه اقدام کنم و آیا این سفته ای که بمن داده اعتبارقانونی دارد با تشکر

 84. با سلام مجتمع ما دارای ۶ واحد است و عمر مجتمع ۲۰ سال میباشد ٰ همه ساکنین بجز یک نفر با تخریب و ساخت این مجتمع موافقند ٰ آیا قانون و یا شهرداری مصوبه ای در این مورد راضی بوکردن آن یکنفر دارد ویا بقیه میبایست بخاطر آن یم نفر معطل بمانند.

  با تشکر

  • به هر حال درصورتیکه بیم خرابی یا خطراز آن ساختمان محتمل است می توانید ازطریق ارایه دادخواست به دادگاه این موضوع راپیگیر باشید که راه نسبتا” طولانی را دارد. بهتراست توافق کنید.

 85. باسلام میخواهم مبلغی از مهریه همسرم راپرداخت کنم چگونه پرداخت کنم تابعدا همسرم نتواند انکارکند.تشکر از پاسخ شما

 86. با سلام و درود
  اینجانب عضو اصلی شرکت تعاونی مسکن کارکنان فرهنگیان می باشم.
  بدلیل مشکلات با هیئت مدیره….. ناچار به شکایت برای دریافت آپارتمان خود شده ام.
  خوشبختانه توانستم با رای دیوان عالی کشور واحد خود تحویل بگیرم.
  در قرارداد اینجانب یک واحد آپارتمان و پارکینگ و انباری قید شده است.
  ولی در زمان اجرای حکم پارکینگ برای تحویل… آماده نبود که به اینجانب تحویل داده شود.
  بعد از آماده شدن پارکینگها هئیت مدیره بدون شرکت دادن اینجانب در قرعه کشی به افرادی که اعضای اصلی پروژه نبوده اند پارکینگ تحویل داد!!!!! و اینجانب چند سال است که هیچ اقدامی برای شکایت نکرده ام.
  البته چندین بار به هئیت مدیره برای تحویل پارکینگ نامه ارسال کرده ام و رسید نامه را تحویل گرفته ام…….ولی هیچ پاسخی دریافت نشد.
  هئیت مدیره و مدیران آپارتمان در قسمتهایی از ساخت ساختمان تخلف انجام داده اند که باعث کمبود پارکینگ شده است و اگر این تخلفات تخریب و باز سازی شوند پارکینگها تامین خواهد شد.
  در ضمن بنده عضو اصلی تعاونی هستم و تمام هزینه های ساخت پارکینگ را با توجه به رسید پرداخت نموده ام.
  ولی هئیت مدیره به بنده پارکینگ در محوطه باز پیشنهاد می کند.
  حال با توجه به عدم وجود پارکینگ چگونه میتوانم برای دریافت حق خود اقدام نمایم؟
  با تشکر

 87. با سلام و خسته نباشید خدمت آقای مقصودی
  با تشکر فراوان از سایت بسیار عالی و بخصوص از پاسخگویی های شما در مورد مسائل مختلف
  سوالی داشتم در زمینه درخواست ازدواج از دادگاه
  اینجانب قصد ازدواج با پسری دارم که پدر من اول موافق بود اما طی اتفاقاتی که بین دو خانواده افتاد و کلی هم جنگ و دعوا راه افتاد کلا هر دو طرف خانواده مخالفت کردن و ما این وسط بلاتکلیف موندیم و الان اصرار دارن که ما دیگه هیچ رابطه ای نداشته باشیم
  ولی در حق ما داره ظلم. میخواستم بدونم اگر من از دادگاه درخواست ازدواج رو بکنم خانواده های ما مطلع میشن؟ چون حوصله جنگ و دعوای دیگه رو نداریم
  ممنون از راهنماییهایتون

 88. سلام برشمابزرگوار
  ۴ ماه پیش خودرو خودرا فروختم وخلافی راکه استعلام کردیم همان روز پرداختم ، بعداز گذشت ۴ ماه خریدار زنگ زده ومیگه که یک روز قبل از معامله خودرو ۶۰ هزار تومن جریمه شده که الان شده ۲ برابر ، سوالم اینست که از منظر قانون من باید این مبلغ را بپردازم یا خریدار؟ با توجه به اینکه سند خودرو قطعی به نام خریدار انتقال یافته.
  ممنون

 89. باسلام و تشکر از پاسخگویی شما.
  البته در زمان دادخواست تقدیمی بطور اشتباه فراموش کرده ام که در ستون خواسته پارکینگ و انباری را اضافه کنم و فقط در خواست یک واحد آپارتمان انجام داده ام .
  ولی در قرارداد شرکت یک واحد آپارتمان با پارکینگ و انباری را متعهد شده است.
  با توجه به دادخواست قبلی ……آیا دوباره باید شکایت انجام دهم یا به همان اجرای احکام که فرمودید مراجعه کنم؟
  بسیار سپاسگذارم.
  در پایین متن قبلی را برای یادآوری اضافه کرده ام ………..
  با سلام و درود
  اینجانب عضو اصلی شرکت تعاونی مسکن کارکنان فرهنگیان می باشم.
  بدلیل مشکلات با هیئت مدیره….. ناچار به شکایت برای دریافت آپارتمان خود شده ام.
  خوشبختانه توانستم با رای دیوان عالی کشور واحد خود تحویل بگیرم.
  در قرارداد اینجانب یک واحد آپارتمان و پارکینگ و انباری قید شده است.
  ولی در زمان اجرای حکم پارکینگ برای تحویل… آماده نبود که به اینجانب تحویل داده شود.
  بعد از آماده شدن پارکینگها هئیت مدیره بدون شرکت دادن اینجانب در قرعه کشی به افرادی که اعضای اصلی پروژه نبوده اند پارکینگ تحویل داد!!!!! و اینجانب چند سال است که هیچ اقدامی برای شکایت نکرده ام.
  البته چندین بار به هئیت مدیره برای تحویل پارکینگ نامه ارسال کرده ام و رسید نامه را تحویل گرفته ام…….ولی هیچ پاسخی دریافت نشد.
  هئیت مدیره و مدیران آپارتمان در قسمتهایی از ساخت ساختمان تخلف انجام داده اند که باعث کمبود پارکینگ شده است و اگر این تخلفات تخریب و باز سازی شوند پارکینگها تامین خواهد شد.
  در ضمن بنده عضو اصلی تعاونی هستم و تمام هزینه های ساخت پارکینگ را با توجه به رسید پرداخت نموده ام.
  ولی هئیت مدیره به بنده پارکینگ در محوطه باز پیشنهاد می کند.
  حال با توجه به عدم وجود پارکینگ چگونه میتوانم برای دریافت حق خود اقدام نمایم؟
  با تشکر

 90. سيد ابوالفضل موسوي

  با سلام و احترام
  اینجانب یک واحد آپارتمان ۸۰ متری در اردیبهشت ۹۱ پیش خرید کردم و مبالغ مندرج در قولنامه ثبت شده در بنگاه املاک را در خصوص پیش پرداخت و ۳ فقره چک مرتبط با آن را در موقع مقرر پرداخت نموده ام و فقط مبلغ ۲۰ میلیون تومان بدهکار می باشم که ایشان کتبا طبق قولنامه می بایست از طریق وام مسکن ان را دریافت نماید و اقساط آن به عهده من می باشد که وام مربوطه را نیز اخذ نکرده است . تاریخ تحویل طبق قولنامه ۲۵/۱۲/۹۱ بود که پیمانکار که خود طرف قرارداد ما محسوب می شود به دلایلی موفق به تحویل آپارتمان نشد. و برای این کار تا ۳۱/۰۶/۹۲ از خریداران مهلت خواست که شفاها و به ناچار همگی قبول کردندولی ایشان تاکنون واحدها را تحویل نداده اند و با بیان اینکه ضرر کرده اند و باید هرکدام مبلغی حدود ۱۰ میلیون تومان اضافه بر قولنامه بدهید و ضمنا کابینت آشپزخانه و پکیج و رادیاتورهای مربوط به هر واحد را که طبق قولنامه ثبت شده می بایست اجرا می کرد را نیز انجام نداده اند و علاوه بر ۱۰ میلیون ذکر شده انجام ان را به عهده خریدار گذاشته است . هزینه تاخیر در تحویل ثبت شده در قرارداد برای هر روز ۱۰۰،۰۰۰ ریال می باشد و اینجانب نیز با توجه به اینکه نتوانستم اپارتمان مذکور را تحویل بگیرم مجبور به اجاره منزل با ودیعه ۷ میلیون تومان و ۲۹۰،۰۰۰ تومان اجاره از تاریخ ۰۱/۰۷/۹۲ تا ۰۱/۰۷/۹۳ شدم . اکنون موضوع را برای پیگیری در شورای حل اختلاف جاری می باشد و تا چند روز دیگر اولین جلسه رسیدگی برگزار میگردد . آیا من با توجه به دادخواست خود در خصوص الزام به اجرای تعهدات توسط پیمانکار و ثبت سند ملک به نام اینجانب و ادعای اخذ جرایم دیرکرد مرتبط با تحویل واحد و همچنین هزینه های متحمله در خصوص دادرسی و اجاره منزل خود از قرار هرماه ۲۹۰،۰۰۰ تومان از محل بدهی ۲۰ تومانی وام مسکن و با استناد به این موضوع که کلیه موارد ذکر شده در قولنامه بنگاه ثبت می باشد طبق قوانین مربوطه موفق خواهم بود. از جنابعالی درخواست دارم مرا در این خصوص راهنمایی فرمایید.

 91. عرض سلام وتحیت محضرهمکارمحترم،ازجنابعالی میخواستم درموردتغییرکاربری درحق سرقفلی بدون اجازه مالک توضیح بدیدکه ماراازاین مصیبتی که سالیانی است گریبان گیرمان است رهایی یابیم!اززمان انقلاب دراجاره نامه قهوه خانه ومسافرخانه قیدکرده اند که درزمان حال باتوجه به محل موردواقع ملک دیگرقهوه خانه کاربردی ندارد،لطفاراه حلی به مابفرمایید

 92. سلام
  پدرم قصد دارد ۶ دانگ منزل مسکونی را به شرط عمر به نامم کند. شرایطش چیست ? ضمنا یک خواهر دارم که ازدواج کرده و مادرو هم در قید حیات هستند .
  با تشکر

 93. سلام.خسته نباشین.من در تاریخ ۲۴ فروردین ۹۳ از یک مغازه لوازم خانگی شکایت کردم.دلیل شکایتم این بود که ایشان یه دستگاه موبایل به من فروخته که قیمت آن گران بوده.و نیز توی فاکتور قید شده که گارانتی دارد اما از هر جایی سوال کردم گفتند این گارانتی قلابی است.امروز هم متوجه شدم که برچسب سریال گوشی که روی کارتن آن است تقلبی و چاپی میباشد و ظاهرا این گوشی قاچاقی می باشد.من هم شنبه می خواهم دوباره به اداره تعزیرات واقع در میدان ولیعصر بروم و این مورد چاپی بودن سریال روی جعبه را نیز اضافه کنم.حالا از شما می خواهم که لطف کنین منو راهنمایی کنین.

 94. سلام و خسته نباشید
  همسرم در یک فروشگاه انبار دار است… روز یک شنبه یازده خرداد ,یک نفر از همسایه های فروشگاه که از قبل با مدیر فروشگاه ما مشکل داشته به محل کسب آمده و بدون دلیل مشخص به شوهرم فحش داده و به ایشان حمله کرده و با یک شیی چدنی به سرش ضربه زده ,, بعد به یکی از ارازل و اوباش تماس گرفته و او با داس قصد حمله به شوهرم را داشته که با دخالت اطرافیان دعوا تمام شده…دوربین های فروشگاه از تمام صحنه فیلم برداری کرده اند..ممنون میشم اگه برای شکایت راهنمایی کنید

 95. سلام . سایت خیلی خوبی دارید

 96. سایت بسیار خوبی است سوالی دارم خانه ای دارم هنگام خرید بنا به دلایلی در قولنامه اسم همسرم را هم نوشتم بعد از پنج سال سند به اسم من تنهانوشه شد بعد یک سال سه دانگ را بصورت صلح بنام همسرم زدم بعد دوسال همسرم برای سه دانگ شکایت کرده لازم به یادآوری است برا امضا سه دانگ صلح به دفتر خانه آمده وبامطالعه صلح نامه اقدام به امضا نموده . حال چه میشود

 97. سایت خوبی است خسته نباشید

 98. عبدالغنی جرجانی

  با سلام و عرض ادب
  در تاریخ ۱۳۹۱/۱۱/۲۰ شکایتی به دیوان از سازمان تامین اجتماعی مطرح نمودم. و با شماره پرونده ۹۱۰۹۹۸۰۹۰۰۰۹۵۷۲۶ به شعبه ۱۲ دیوان ارجاع داده شد. در تاریخ ۹۳/۱۲/۶ قرار رد شکایت صادر گرذید.در دادنامه استناد به ماده۷۲۰ نموده که من از دست تامین اجتماعی نمیتوانم شکایت کنم .باید از طریق سازمان تامین اجتماعی پیگیری نمایم. درصورتی که من به سازمان حدود ۳ سال ادامه در خواست خود بر طبق ماده ۳۶ تامین اجتناعی را نسبت به اصلاح حکم باز نشستگی بر طبق مزد واقعی نمودم .ولی پاسخی ندادن.البته من در خواست تجدید نظر نمودم در تاریخ ۹۴/۲/۲۹ با ردیف فرعی ۲ در دیوان عدالت اداری شعبه تجدیدنظر ثبت گردید.
  س- چرا دادرسان دیوان از این ماده قانونی برعکس اسنباد نموده و حاضر نیستن به این ماده۷۲۰ مراجعهکنند و رای صادر میکنند. در صورتیکه این ماده میگوید .که بدادگاهای عمومی نمیشود شگایت نمود نه دیوان
  با تشکر

  • برابر قانون شما می بایست طرح دعوای خود را از طریق کمیسونهای حل اختلاف سازمان مربوطه پیگیری نمایید در صورتیکه به رای کمیسون اعتراض داشته باشید موضوع قابل طرح در دیوان میباشد.

 99. سلام
  مدتیه یکی ازموسسات مالی بافریب مردم ونصب تابلوتحت نظارت بانک مرکزی سپرده بنده وهزاران نفردیگه روبعدازتجمع مردم برای خارج کردن سپرده هاشون درپی شایعه ورشکستگی این موسسه مسدودکرده والان چندماهه هیچ پرداختی به مشتریا نداشته
  ضمنا این موسسه املاک واموالی که داره رو به اسم اشخاص دیگه خریداری کرده واثبات اینکه متعلق به اونهاست سخته
  میخاواستم بدونم از لحاظ قانونی راهی هست که من به سپردم دست پیدا کنم

  • سلام به هر حال در این رابطه هم می توانید از طریق شکایت کیفری با عنوان کلاهبرداری و ….. و هم از طریق حقوقی ،حقوق خود را بصورت قانونی پیگیری نمایی .

 100. بنده کارشناس ارشد حقوق هستم و مشاوره حقوقی رایگان در اینترنت می دهم . آیا این عمل با توجه به اینکه پروانه وکالت ندارم تخلف است؟ اگر رایگان نباشد و پولی دریافت کنم چطور؟ با تشکر

  • سلام به نظر می رسد وقتی خود را بصورت واقعی که صرفا” کارشناس حقوق هستید معرفی نمایید و برای مشاوره گیرنده رفع ابهام شود که شما وکیل دادگستری نمی باشید .مانعی در مشاوره دادن ندارید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد