ضرورت اتخاذ روش‌های تشویقی در طرح افزایش نرخ باروری

قطعا روش‌های تشویقی و ظرفیت‌های امتیازی در افزایش نرخ باروری موثر است و اقدامات کیفری در یک امر کاملا خصوصی و انتخابی نتیجه خوبی به دنبال ندارد.

“محمد مقصود” در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، ضمن انتقاد از طرح “افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت” اظهار داشت: اصل اتخاذ سیاست‌های قانونی جهت افزایش نرخ باروری قابل تقدیر است اما اینکه بدون فراهم کردن زیرساخت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی بهداشتی در این زمینه جرم‌انگاری شود و برای آن مجازات‌های سنگین و نامتناسب مطرح شود مسلما طرح مذکور را با وضعیت فعلی با مشکلات دیگری مواجه می‌کند.

وی ادامه داد: در سیاست گذشته به منظور کاهش جمعیت از روش تبلیغ و کارهای فرهنگی استفاده شد که این سیاست توفیق‌آمیز بود به طوری که جامعه به سمت کاهش جمعیت حرکت کرد.

مقصود تصریح کرد: قطعا روش‌های تشویقی و ظرفیت‌های امتیازی در افزایش نرخ باروری موثر است و اقدامات کیفری در یک امر کاملا خصوصی و انتخابی نتیجه خوبی به دنبال ندارد.

وی افزود: هرچند جرم انگاری و متناسب نبودن مجازات در این طرح با سیاست نظام کیفری در جهت حبس زدایی مغایرت دارد ولی باید پذیرفت عرف و جامعه جرم بودن آن را نمی‌پذیرد.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: افزایش نرخ باروری و جلوگیری از کاهش جمعیت نیازمند کارشناسی‌های دقیق است.

برای عضویت در خبرنامه حقوقی و دریافت آخرین اطلاعات در اینباکس خود ایمیل تان را در بخش زیر وارد نمایید

پس از ثبت ایمیل می بایست به اینباکس خود مراجعه نموده و بر روی بخش مورد نظر در ایمیل ارسالی کلیک فرمایید تا ثبت نام شما تکمیل شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد