هیچ شبهه‌ای در اجرای حکم محکوم بجنوردی وجود ندارد/ عدم سازگاری اجرای مجدد حکم اعدام با اصل تفسیر قوانین جزایی

یک حقوقدان گفت: با توجه به اینکه در اجرای حکم فرد اعدامی، تخلف و تبانی صورت نگرفته، بنابراین شبهه‌ای در ارتباط با اینکه حکم فرد اعدامی طبق قوانین اجرا شده است، وجود ندارد و اجرای مجدد آن با قانون و اصل تفسیر قوانین جزایی به نفع متهم سازگاری ندارد.
“محمد مقصود” در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، در ارتباط با مسئله اعدام مجدد فردی که پس از گذشت یک روز از اجرای حکم زنده مانده، اظهارداشت: صرف‌نظر از این که روش‌های فعلی مجازات اعدام در ایران اصولی است یا خیر، باید عنوان کرد چنانچه حکمی در ارتباط با مجرم اعدامی به مرحله قطعی می‌رسد، اجرای آن هم باید براساس قانون که نحوه اجرای آن در آیین‌نامه احکام اعدام پیش‌بینی شده، صورت گیرد.

وی ادامه داد: در نحوه اجرای حکم اعدام دو حالت پیش‌بینی شده؛ اول اینکه در اجرای حکم کوتاهی به عمل آید، یعنی در حین اجرا طناب دار پاره شود و یا در وسیله اعدام نقص ایجاد شود، اما با توجه به اینکه در اجرای حکم طبق نظر کارشناسان تخلف و تبانی صورت نگرفته و حکم کاملا اجرا شده و تعلیقی در آن نبوده است، اجرای مجدد حکم صحیح نیست.

وی تصریح کرد: شبهه‌ای در ارتباط با اینکه حکم فرد اعدامی طبق قوانین اجرا شده است، وجود ندارد و اجرای مجدد آن با قانون و اصل تفسیر قوانین جزایی به نفع متهم سازگاری ندارد.

این حقوقدان در پایان خاطرنشان کرد: برخی کارشناسان و صاحب‌نظران به این دلیل که معتقدند اجرای حکم به صورت صحیح صورت نگرفته، از این بابت با اجرای مجدد اعدام فرد موردنظر موافقند.

گفتنی است؛ فردی که چندی پیش به اتهام نگهداری یک کیلوگرم ماده مخدر شیشه به اعدام محکوم شده و یک روز بعد از اجرای حکم به طرز معجزه‌‌آسایی زنده شد، همچنان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری است و به نظر می‌رسد تصمیم‌گیری درباره سرنوشت وی کار ساده‌ای نیست، چراکه حقوقدانان در این خصوص نظرات متفاوتی دارند؛ گروهی بر این باورند که وی باید بار دیگر بالای چوبه‌ دار برود و گروهی می‌گویند وی مجازات شده و نمی‌توان حکم اعدام را دوباره در مورد وی اجرا کرد.

برای عضویت در خبرنامه حقوقی و دریافت آخرین اطلاعات در اینباکس خود ایمیل تان را در بخش زیر وارد نمایید

پس از ثبت ایمیل می بایست به اینباکس خود مراجعه نموده و بر روی بخش مورد نظر در ایمیل ارسالی کلیک فرمایید تا ثبت نام شما تکمیل شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد